Vyhledávání

Mistři slova bojovali verši ostrými jako břitva

Básníci se do Olomouce sjeli ze všech koutů kraje, aby poměřili své dovednosti v přednášení poezie na devátém ročníku Slam poetry. Souboj se uskutečnil ve středu 22. listopadu.  Někteří z nich vsadili na improvizaci, jiní se drželi předem připravených veršů. Jak dopadl večerní zápas a který soutěžící pojede do Brna na celorepublikové finále se dozvíte v této reportáži.

Brány Divadla hudby se otevřely okolo sedmé hodiny, vystoupení mělo začít o půl osmé. Během chvíle se sál naprosto zaplnil a pokladní hlásila, že všechny vstupenky na sezení jsou vyprodané, začala tedy prodávat i lístky na stání za polovinu ceny. Start představení se z tohoto důvodu posunul. Chvíli trvalo usazení, resp. „ustálení“ diváků, ale to nikomu nevadilo.

Olomoucký organizátor a zároveň moderátor soutěže Bob Hýsek přivítal diváky a seznámil je s pravidly soutěže. Osmi náhodným divákům rozdal tabulky s čísly, které následně tito porotci zvedali a na stupnicí od jedné do desíti hodnotili jednotlivé výkony. Potom Hýsek představil samotné soutěžící.  Genderový poměr byl nevyvážený, šest mužů a jen jedna žena. Vylosovali si pořadí a šli se připravit „do zákulisí“. Mezitím diváky naladilo na nestandardní vlnu poezie předskokanské duo Zaki a Maki, které svými scénkami dobře odstartovalo show.  Poté již začali vystupovat jednotliví soutěžící v takovém pořadí, jaké určil los.

Každý měl jinou taktiku.  Někteří vytvořili narozeninovou báseň. Jiní vyznávali své erotické touhy. Další vsadili vyloženě na improvizaci a přímo před diváky tvořili své verše, které by už nikdy nedokázali předvést znovu ve stejném znění. Slameři se ve svých vystoupeních snažili spolupracovat s publikem, dva diváci dokonce byli v básni imaginárně sezdání. Představení byla multikulturní a prováděna v několika jazycích. Čeština byla dominantní, ale zazněla i slovenština, angličtina nebo francouzština.  Pokud jste nebyli pozorní, mohly vám uniknout slovní hříčky i skryté významy. V některých básních byste se neorientovali, pokud nemáte širší všeobecný přehled. Nakousla se témata náboženská, politická i filozofická. Po předvedení vyčerpávajících výkonů všech soutěžících následovala patnáctiminutová pauza. Diváci měli možnost se občerstvit, nadýchat se venku čerstvého vzduchu či doplnit zásoby nikotinu.

Mezitím si připravoval své představení olomoucký mim Václav Dostál. Po přestávce nám předvedl svá vystoupení „Ve vlaku“ a „Stvoření světa“, se kterými měl úspěch i na celorepublikových přehlídkách pantomimy.  Poté nám předvedl dopředu nepřipravenou scénku. Šlo o pantomimické znázornění Magorových básní, které byly předčítány Bobem Hýskem. Tento umělecký počin byl zcela ojedinělý. Spojení „neotesaných“ básní a citové pantomimy není obvyklou součástí kulturního programu.

Plynule se pak navázalo na druhé kolo soutěže. Tentokrát se vystupovalo v opačném pořadí. Atmosféra začala houstnout, protože všechny výkony byly velmi vyrovnané a nikdo si nedovolil odhadovat, kdo má největší šanci na vítězství. Poslední verš slamerského nováčka Vojtěcha Konečného dokonale zakončil celou soutěž: „… jdi na jedno! A největší problém, který v té lži vězí, je, že pravda a láska zvítězí.“ Pak nastala chvíle napětí. Odměnu tisíc korun a postup do republikového kola vyhrál Daniel Kunz. Druhý skončil André Thaisz. Až do poslední chvíle však nebylo jasné, který z nich v souboji slova zvítězí.

 

Pokud byste chtěli vidět šampiona v akci naživo, neváhejte si udělat výlet do Brna. Již příští týden v sobotu 1. prosince se na Flédě uskuteční celorepublikové kolo ve Slam poetry.