Vyhledávání

Masala movies již po patnácté v Praze

Na vlnách jihoasijské kinematografie byli tento víkend unášeni diváci kina Světozor. Ve dnech 19. – 22.10.  zde probíhal Festival bollywoodského filmu. Uměleckým ředitelem festivalu je Radim Špaček, syn autora slavné knihy o etiketě, Ladislava Špačka. Ve směsici rozmanitostí, které letošní ročník nabídl, si každý fanoušek našel své. Nejen filmy, ale i skvělé jídlo, jarmark a Bollywood party rozhýbaly pražské ulice.

Ačkoliv označení „bollywood“ poukazuje na filmovou produkci z oblasti Bombaje, ke zhlédnutí byly i snímky z jiných oblastí, například Pákistán či Německo. Vše se promítalo v originálním znění, což znamená hindštinu, bengálštinu a tamilštinu. Co je překvapující a skvělé? Že festival pamatuje na anglicky mluvící publikum. Na plátně se totiž hned vedle českých titulků objevují i anglické. Jelikož se festival koná každým rokem, bylo v letošním patnáctém ročníku k výběru mnoho aktuálních, čerstvých a neokoukaných kousků. Mnoho z nich bylo točeno letos. Mezi nejúspěšnější patří bezesporu film, který se částečně natáčel v Praze. Jmenuje se Jab Harry met Sejal, neboli Jak Harry potkal Sejal, a lístky byly marně vyprodány již pár dní předem. Jedná se o romantický snímek plný vtípků, barev, hudby, cestování, přátelství a samozřejmě lásky. Oblíbenosti zřejmě dopomohlo i hvězdné obsazení. Hlavní role si zahráli Shahrukh Khan a Anushka Sharma.

Né nadarmo se bollywoodskému filmu přezdívá masala movies. A tak, jako samotná masala, která je vyráběna z mnoha různých ingrediencí, je tomu i v případě festivalu. Promítalo se dohromady patnáct filmů, a diváci měli opravdu z čeho vybírat. Nechyběly ani klasické romantické komedie, které pobláznily publikum, ani thrilery, ze kterých běhal mráz po zádech. Vedle novinek si fanoušci mohli užít i trochu klasiky. Například film Raja Hindustani, který je z roku 1996.  

Kdo zná jihoasijskou kinematografii, nebyl zřejmě překvapen, avšak mnoho diváků bylo zaskočeno, když zjistili, že film má 3 hodiny a bude i intermission – přestávka. Po skončení ale odcházeli nadšeni a nabyti novou energií. Součástí festivalu byla také tzv. Bollywood mela, což je něco na způsob jarmarku. Ve foyer kina bylo umístěno pár stánků s indickou bižuterií, kořením, potravinami, čajem a  indickou kuchyní. Fanoušci si tedy Indie užili dosytosti a zajisté se budou těšit na příští rok.

Autorka: Hana Vítková

Fotografie: facebook.com/bollywood.festival, imdb.com

Výplňový text, než si autor doplní info.