Vyhledávání

KAVÁRNY: Je libo kávu, sestro?

V novém čísle Heleny v krabici pro vás naše dvě redaktorky připravily téma věnované olomouckým kavárnám. Mezi nimi jste se také mohli dočíst o kavárně Õde, kterou založily a mají v péči řádové sestry. Kavárna nabízí nejen dobrou kávu a klidné útočiště od každodenních starostí, ale také různé estonské speciality.

Neobvyklý kabátek na sebe oblékla kavárna Õde, kterou najdete v Hrnčířské ulici v historickém centru Olomouce. Co je na ní neobvyklého? Kavárna se nachází v prostorách kláštera Sester Neposkvrněného Početí Panny Marie, a jak jste si už nejspíš odvodili, vedou ji sestry olomoucké komunity. A to záhadné slovo „Õde“ znamená v estonštině „sestra“.

Útulné prostředí kavárny je rozděleno do třech propojených prostor. V nabídce nápojů nechybí obvyklé druhy káv, ale také zde najdete Kávu Õde či Kafe sestry představené. Můžete si rovněž objednat čaj či jiné nealkoholické nápoje. Máte-li chuť na něco alkoholického, míchané nápoje, koktejly (zmiňme například Klášterního medvěda či Vlka z Gubia) a Klášterní pivo jsou vám k dispozici.

Kromě samotného faktu, že se jedná o klášterní kavárnu, voní ve vzduchu ještě jedna specialita. A tou jsou estonské dobroty. Za ochutnání jistě stojí Estonská Kama s kefírem, Medové placky krále Davida, Úsměv pantáty převora a mnohé další. Pro ty, kteří raději sáhnou po slaném občerstvení, si sestry připravily nabídku toustů a olivových bochánků.

Jakmile uspokojíte své chuťové buňky, je na řadě také vaše mysl. Točité schodiště vás totiž zavede do čítárny, ve které můžete relaxovat u vlastní knihy, popř. máte možnost vybrat si některou z knih v knihovně (ty jsou ovšem převážně teologické a filozofické). A pokud jste věřící, zajisté nepohrdnete ani možností osobní modlitby v kapli. Každý den navíc v kapli probíhá od 18 hodin půlhodinová modlitba adorace za misie.

Kavárnu vřele doporučujeme navštívit. Potěší vás nejen samotné občerstvení, ale také velice příjemná obsluha. Otevřeno mají od pondělí do čtvrtku vždy od 13 do 21 hodin.

Někdy se zkrátka vyplatí zabrousit i do zapadlých olomouckých uliček.

FOTO: Nikola Sedmáková

Nikola Sedmáková

Studuji českou filologii se zaměřením na editorství. V Heleně působím od roku 2017 jako editorka a příležitostná redaktorka nebo korektorka tisku. Najdete mě také jako editorku na Dobrých zprávách. Jsem vášnivá knihomolka, kávičkářka a (k nelibosti druhých) grammar nazi.