Vyhledávání

Jdeš dneska na fotbal? Jo, hrají holky!

Říká se, že život je jako hra. Že je to stejné, jako když nám soupeř chce vzít míč a my děláme všechno možné pro to, abychom si ho udrželi. A co lidé v našem životě? Ti jsou jako fanoušci na tribunách. A bez nich to prostě není ono.

„Komu fandíš?“ zeptal se mě kamarád během oběda, přičemž se zasněně díval na mou plastovou láhev se znakem jednoho pražského fotbalového klubu.

„No Slavii!“ odpověděla jsem nadšeně a usmála se, načež mi kamarád začal vyprávět o zápasu se Zlínem, který sledoval minulý týden. Ve chvíli, kdy si samomluvou ujasňoval, jakže se to vyslovuje jméno hráče, který skóroval, jsem mu sdělila, že tým mužů ze Slávie až tak dobře neznám. Docela nechápavě na mě zíral, a tak jsem dodala, že sleduju ženy.

„Áá, tak to nic, to mě ani nezajímá, holky nejsou tak dobrý jak kluci, holky mají hrát třeba… Člověče, nezlob se,“ zaznělo z jeho úst a začal se chechtat a dusit se nudlema.

Jakže? COŽE?! V mém feministickém koutku duše už jsem pomalu začínala onoho kamaráda kastrovat a pálit podprdu na Horním náměstí. Kdybych ho neznala, asi bych mu v tu chvíli začala alespoň pižlat jeho movemberácký kníreček.

Po chvíli se smát přestal. „Vždyť holky ani sledovat nemůžu, když je nedávaj ani pořádně v televizi,“ doplnil po tom, co si všiml, jak křečovitě svírám vidličku.

V tom měl ale pravdu.

Ženský fotbal není zrovna moc vidět, ať už v televizi, nebo v médiích. V poslední době se ale situace zlepšuje a prostřednictvím kluků spoluhráčů vznikají spoty, reklamy a vůbec se celkově kluby snaží více zviditelnit i ženskou reprezentaci. Smutné ovšem je, že si muži vydělávají tak, že je fotbal zkrátka uživí. A ženy musejí mít častokráte i další zaměstnání. 

Zviditelnění! Dobré výsledky jsou přínosem a například Slávistky ukazují své kvality dost nahlas. Jejich momentální postup do čtvrtfinále Ligy mistrů je senzačním úspěchem, ovšem málokdo z fanoušků Slavie o tomto úspěchu ví. Fanoušci! Ti dělají fotbal fotbalem, určují tempo hry, burcují a uklidňují, ale především představují pro hráče neskutečnou podporou. Fanoušci jsou zkrátka nedílnou součástí týmu. Vždyť splněným snem každého hráče i hráčky je vidět během zápasu zaplněnou tribunu.

Samotné hráčky se také snaží o jakési zviditelnění. A díky tomu na zápasy zavítají i fanoušci, kteří nejsou součástí samotného týmu a nepřišli podpořit kamarádku, ale přišli fandit své oblíbené fotbalistce a jejímu týmu. Poměrně známou tváří třeba přímo ve Slavii je Barbora Votíková. Brankářka, kterou lze vidět nejen na trávníku, ale i na Instagramu a YouTube, kde prezentuje jak svou tvorbu mimo hřiště, tak i tu, která je přímo z něj. Vtipná, poučná a kreativní videa ukazují, jak úžasné a naplňující je být součástí týmu. Fotbalového týmu.

A tak, když se o víkendu půjdete podívat na kluky, zeptejte se, kdy hrají holky, třeba to bude hned další zápas. Anebo zjistíte, že váš oblíbený klub vlastně vůbec ženský tým nemá. Každopádně podpořte i holky, protože i ony kopou za váš tým!

 

FOTO: o2tvsport.cz

KRESBA: Veronika Bělešová

Zlata Mašindová

Výplňový text, než si autor doplní info.