Vyhledávání

Jak nám adresa bydliště nepřímo utváří společenský život

Výběr vhodné lokality k bydlení je stejně důležitý jako například výběr vhodné hospody. Nejprve je vám jedno, kam zapadnete. Hlavně že to poslouží svému účelu. Ovšem po nějakém čase třeba přijdete na to, že to nebyl až tak dobrý nápad a že ty žluté zasmrádlé záclony nejsou to pravé ořechové. Nabízí se tedy otázka: jak si správně vybrat?

Nečekejte, že zde budu vypisovat nejkrásnější lokality Olomouce nebo vám radit, podle čeho si vybrat byt či dům. Ale řeknu vám, že občas nemít na výběr může být výhra. Pozor, nemluvím teď o bývalém režimu, ale o bydlení. To jen pro pořádek. Faktem je, že já si nemohl moc vybírat, a nakonec se ukázalo, že líp to dopadnout nemohlo. Kdybych vám teď prozradil, kde přesně bydlím, tak by mě moje spolubydlící zabily. Ovšem slečny ví, že jsem dostatečně soudný a takovou blbost bych neudělal. Na druhou stranu jsem momentálně v bezpečí za hranicemi, takže vám to mohu alespoň trochu přiblížit.

V případě, že jste dospělý vyzrálý jedinec, který odevzdává semestrální práce už na konci září, a během toho ještě stihne se svou drahou polovičkou vybrat barvu záclonky na záchod tak, aby ladila s ručníky, asi vám bude jedno, zda bydlíte v centru města, nebo až na Nových Sadech. Pokud jste ale jako většina studentů, kteří chtějí bydlet nad oblíbenou hospodou, pod níž je ideálně ještě klub, ze kterého se mohou ráno přes cestu doplazit do školy, kde zjistí, že tu seminárku ve vedlejším vchodu zapomněli vytisknout, tak se již nad lokalitou bydliště zamyslíte. Bohužel tak dobře na tom nejsem ani já. Ovšem k dokonalosti to nemá daleko.

Lidé, kteří nás znají, moc dobře ví, že rádi oslavujeme. Slavíme každé narozeniny, každou významnou událost a každé setkání po dlouhém odloučení. To vše pácháme v našem bytě, kterému přezdíváme K5. Díky obrovským pokojům a tlustým zdem není problém uspořádat pořádnou párty. Rekord je zatím sedmnáct lidí, ale troufám si tvrdit, že dvacet míst by se v pokoji našlo. A díky příznivé lokaci to má většinou stejný průběh – Strašidla, následně Patnáctka.

Hospoda U Dvou strašidel je naše srdcovka. Málokdy nalézáme u přátel pochopení, neboť argumentují, že jde o zakouřený pajzl. Takové předsudky vyvracíme. Člověk tady najde vynikající pivo s pořádnou čepicí, něco dobrého k zakousnutí a velice příjemnou obsluhu. Dejmon s Růženkou nás už dobře znají, a při rezervaci stolu na večer stačí pouze nahlásit počet osob. Pokud k nim někdy zavítáte, je dost pravděpodobné, že zde narazíte na kompletní sestavu bytu K5.

Jakmile vyprázdníme sklenice a dorazíme poslední mísu popcornu, kopneme do sebe ještě jednu karpatskou a vyrážíme do víru tance. No, tance… Kdo z vás navštěvuje Patnáctku, tak ví, že občas tam někteří jedinci vypadají, jako by jim za ty kreace ošetřovatelé z místní ZOO slíbili banán nebo na nich snad někdo prováděl exorcismus. My to mezi nimi s pomocí tequily vydržíme až do zavíračky, a než si stačíme uložit posbíraná telefonní čísla, jsme doma. Ještě vyčistit zuby, udělat selfie s Barčou, která dokáže během vteřiny usnout vsedě u botníku nebo na posteli, a jít spát s blaženým pocitem, jak fajně jste si to bydlení (ne)vybrali.

Co dodat závěrem? Pokud se poohlížíte po novém útočišti, rozložte si mapu a strategicky hledejte tak, ať to máte blízko do školy, do copy centra, do menzy, a pokud k tomu budete moct v pantoflích a se džbánkem zaběhnout do vedlejší hospody, máte vyhráno.
 

FOTO: Lukáš Kubala 

Lukáš Kubala

Lektor projektu E-Bezpečí, filmový a seriálový nadšenec, amatérský fotograf, dobrodruh a milovník domácí slivovice.