Vyhledávání

Hlavním nádražím hýbou rekonstrukce

Olomoucké hlavní nádraží dostane téměř po čtyřiceti letech nový kabát. Už měsíc tady probíhá rekonstrukce, která by měla pokračovat až do srpna 2016. Na jaké vizuální změny se můžeme těšit a jak nás tyto opravy ovlivní?

Modernizace se dočkají nejen  nástupiště, ke kterým přibude jedno nové, v pořadí již páté, renovace se dotkne také podchodu, se kterým jsou cestující nespokojeni nejvíce. V plánu je i položení nových kolejí, které umožní vlakům zvýšit rychlost až na 160 kilometrů za hodinu, takže už nebudou muset před stanicí zpomalovat, jako tomu bylo doposud.  Úpravy čekají i některé z mostů a odbavovací systém. Po dokončení rekonstrukce bude moci odjet z nádraží až jedenáct vlaků najednou.

[caption id="attachment_17869" align="aligncenter" width="560"]ol_nadr3 Nových nástupišť se dočkáme za tři roky.[/caption]

A jak samotná renovace, jejíž celková výše přesáhne tři miliardy korun, ovlivní nás, cestující? Práce budou probíhat za plného provozu, takže bychom neměli pociťovat výrazné změny. „K omezení provozu ale určitě dojde. Společně s opravami jednotlivých kolejišť určitě nastanou i výluky,“ uvedl tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Tesař.  Budeme proto muset být obezřetní a dávat si pozor na to, kde náš  vlak zastaví.

Vize Českých drah jsou ale optimistické – s velkými zpožděními či náhradní autobusovou dopravou zatím nepočítají.