Vyhledávání

Fotografové sbírají tisíc různých tváří Olomouce

Reného Planku jste mohli potkat na různých místech. Možná jste ho zahlédli, jak hraje na kytaru a zpívá v centru písničky Karla Kryla, nebo jste ho potkali v Účku, když fotil nějaký koncert pro web Party Olomouc. Poslední čtyři měsíce chodí městem a fotí kolemjdoucí jako kousky mozaiky do projektu Tisíc tváří Olomouce.

Duše začal krást spolu s kamarádem fotografem Robertem Veselým. Dohromady nasbírali přes dvě stě šedesát fotek. V lednu se ale nepohodli, a tak si René našel do dvojice nového parťáka Tomáše Kacálka.

Vůbec první obličej vyfotili 17. prosince minulého roku, teď jich mají pět set třicet jedna: „Je to určitá forma výzvy pokusit se něco takového uskutečnit, nápad nás nadchl a prozatím jsme nezaznamenali, že by někdo něco podobného u nás realizoval,“ vysvětluje René.

Během focení oslovili na ulicích tisíce lidí. Jeden portrét se jim průměrně podaří získat za tři minuty. Projekt vnímají i jako sociologický průzkum. „Co mě nejvíc zaráží je asi ta uspěchanost, lhostejnost a někdy i neopodstatněná arogance lidí při pokusu o jakýkoliv kontakt. Naproti tomu jsme zatím potkali pár set báječných a zajímavých lidí, kteří nám věnovali svých pár vteřin života, výměnou za trochu humoru a  ‚ukradnutí duše‘ fotoaparátem, “ říká.

Všichni, kdo se vyfotit nechali, vypadají na fotkách uvolněně, pobaveně a sluší jim to. Ani jeden z anonymních obličejů nevypadá rozzlobeně. „Hraje tam roli hodně faktorů, prioritně si vybíráme dvou a vícečlenné skupinky, díky rychlejším „skalpům“ do sbírky. Pokud fotíme jednotlivce, tak je důležité zda to není jeden z těch věčně uspěchaných sprinterů doby. Těm radši cestu neblokujeme. No a pak aby nevypadal nějak extrémně nevraživě, jinak jsme docela nenároční, “ vysvětluje.

Nejčastější výmluvy, proč se nenechat vyfotit, jsou různé variace na obligátní nemám čas. „Většina lidí má poměrně omezenou zásobu výmluv a obranných reakcí před vpádem anonymních kolemjdoucích do jejich životů. Mladí spěchají nebo se neradi fotí, střední třída nemá na takové kraviny čas a starší nás posílají za mladší generací. Pobavil nás ale komentář postarší paní ke kolegovi, který po pár vteřinách monologu uslyšel z úst oné dámy pouhé „mlč už“, to nás opravdu upřímně rozesmálo,“ vzpomíná na zážitky z fotografických zákopů.

Fotí v centru i v okrajových částech města. Studentku práv Martinu zastavili na Denisově ulici u Galerie Skácelík: „Řekli, že fotí obličeje po Olomouci, a jestli si mě a mou spolužačku můžou vyfotit. Tak jsem řekla, proč ne. Bylo to milé a já jsem pro každou zajímavou věc.“

Všech pět set třicet jedna portrétů je k nahlédnutí na fotograf.reneplanka.cz. Až nafotí kýženou tisícovku, chtějí fotky spojit do jednoho obřího plakátu. Plakát vytisknout a vystavit na veřejném místě. O konkrétním umístění ale zatím nejednali.

Foto: René Planka