Vyhledávání

Flora Olomouc otevře své brány i divadlu, a to již po třiadvacáté

Zástupci Česka, Německa a Korejské republiky se letos setkají na 23. ročníku Divadelní Flory. Bude se konat od 15. do 26. května a diváci se mají zajisté na co těšit. Předprodej vstupenek vypukne již 15. dubna. Letos čeká návštěvníky změna – rezervace i následná platba vstupného probíhá poprvé online.

Motto třiadvacátého ročníku zní „Šepoty a výkřiky“ podle stejnojmenného filmu Ingmara Bergmana. A právě jméno pana Bergmana bude návštěvníky provázet celým festivalem, kterému je letošní ročník zasvěcený.

Svou premiéru v Olomouci zažije drážďanská činohra Staatsschauspiel Dresden. „Je to soubor, který letos aspiruje na německé divadlo roku. Je totiž jediným souborem vůbec, který dostal hned dvě pozvánky na berlínské Theare Regent, což je přehlídka toho nejlepšího, co se v německých, rakouských a švýcarských zemích objevilo za právě dobíhající sezóny nebo minulého roku,“ řekl ředitel a hlavní dramaturg festivalu Petr Nerušil. Drážďanské divadlo zde zahraje představení 9 dní vzhůru (9 Tage wach), které koncem loňského roku dominovalo žebříčku kritiky na webu nachtkritik.de.

Olomouc dále navštíví také Berliner Ensemble s adaptací Plechového bubínku od uměleckého šéfa souboru Oliverra Reeseho. „Plechový bubínek je velkolepé drama, které získalo loni na podzim hlavní cenu na festivalu v Moskvě a momentálně je jedním z největších hitů berlínské činoherní scény,“ dodal Petr Nerušil.

Nezávislí tvůrci z Mnichova si poté pro diváky připraví hned dvě světové premiéry, a to scénický komentář knihy Donalda Trumpa The Art of the Deal a také komorní autorský titul Šepoty a výkřiky.

Co se týče české reprezentace, mají se diváci také na co těšit. Objeví totiž nové, mladé talenty z Katedry alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění (DAMU). Ti například představí úspěšnou adaptaci Prodané nevěstyPress paradox. Díky ní dostali i tu možnost navázat spolupráci s pražským Divadlem Na zábradlí.

Na Divadelní Floru přijedou i stálice českého divadla, jako je Dejvické divadlo s představením Vražda krále Gonzaga nebo brněnské HaDivadlo s představením Maloměšťáci.

Performativní programová část nese název „Fokus: Korea“, která představí to nejlepší od špičkových choreografů a tanečníků až z daleké Korey. „Pohled do dění na korejské taneční scéně bude prvním výrazným krokem Flory mimo evropský kontinent. Festival navštíví výjimeční choreografové a tanečníci, kteří patří k reprezentantům progresivních proudů současného korejského tance s četnými mezinárodními ohlasy. Na jednotlivá představení budou navázány diskuze a připraveny budou také dva workshopy,“ říká dramaturg taneční programové sekce Jan Žůrek.

Divadelní Flora tak nabídne to nejlepší, co jen divadelní svět může přinést a ukázat. Diváci si přijdou na své a sami organizátoři tvrdí, že se festival každým rokem rozrůstá. Nenechte si proto ujít jedinečnou příležitost vidět vše na jednom místě, a to právě v Olomouci. Festival se uskuteční od 15. do 26. května. Vstupenky můžete letos poprvé rezervovat a zaplatit online, prodej byl zahájen 15. dubna. Více informací o festivalu a odkaz na zakoupení vstupenek najdete na webu www.divadelniflora.cz/

Foto: propagační fotografie Divadelní Flory

Sára Poloučková

Chodím pozdě, ale na víno vždy včas.