Vyhledávání

Filmové melodie rozezněly Olomouc: Film Music Tour 2019

Film Music Tour je koncert plný filmových melodií. Večerem diváky provádí Moravia Brass Band s dirigentem Chuchei Iwasaki a zpěváci Anna Julie Slováčková a Milan Peroutka. Mezi šest zastávek této tour patřila i Olomouc, kde se koncert konal na výstavišti Flóra.


Páteční večer většinou patří hospodám nebo barům, ve kterých tak rádi trávíme čas my, studenti. Tentokrát jsem ale nešla směrem do žádného baru. Kroky mě vedly k branám olomouckého výstaviště Flóra. Výstaviště se z dálky zdálo klidné, jakoby se v něm tento večer nic nekonalo. Můj první krok do vstupní haly však odhalil, jak moc jsem se zmýlila. Po celé její šířce se rozprostíraly velké i malé skupiny. Největší překvapení na mě však čekalo po vstupu do hlavního sálu.

Úplně vzadu se totiž tyčilo ohromné pódium a před ním několik desítek židlí. Našla jsem si v osmé řadě své místo a čekala, co se bude dít. S ubývajícím časem do začátku koncertu se židle kolem mě zaplňovaly. A s posledním zvoněním jsem se ocitla uprostřed moře tvořeného z hlav diváků.

Začalo to stejně jako každý jiný koncert. Za potlesku nejdříve nastoupili hudebníci z Moravia Brass Band a poté jejich dirigent Chuchei Iwasaki. V čem je ale rozdíl mezi brass bandem a orchestrem? Rozdíl nám později v programu prozradil sám dirigent. Brass band se skládá pouze ze žesťových nástrojů. Proto také musí vše dirigovat o chvíli dřív, protože se zvuk v těchto nástrojích tvoří déle. Po nastoupení kapely s elánem vyběhl na pódium Milan Peroutka, jeden z účinkujících zpěváků. Připadalo mi, že sál zničehonic nabyl novou energii. Milan Peroutka s námi komunikoval a tím i celé prostředí odlehčil a udělal jej příjemnějším.

Prvními skladbami byly písně z filmu Návrat do budoucnosti. Kdo by tuto „kultovku“ nemiloval. V nostalgii nám, divákům, pomáhala i obrovská obrazovka, která byla za zády hudebníků. Promítaly se zde nejen krátké sekvence z filmu, ale i prostřihy na tváře jednotlivých muzikantů. Po skončení první skladby jsem s nadšením zjistila, čím budeme pokračovat. Písněmi z pohádky od Disney Studios Na vlásku. V tuto chvíli přišla druhá z hvězd tohoto večera, Anna Julie Slováčková. Svým oblečením i účesem tematicky dokonale zapadla. Vypadala totiž jako princezna z pohádek, které mají všichni tak rádi. S poslechem skladby jsem se pomalu dostávala do snové nálady. Vytrhl mě z ní však Milan Peroutka, který pozdě nastoupil ke zpěvu skladby. Rychle vyběhl na svou značku, pousmál se, ale jako správný profesionál pokračoval tak, jak měl.

Právě pohádka Na Vlásku byla skvělým odrazovým můstkem pro další skladbu. Ta se tentokrát týkala českých pohádek a filmů. Znělky z pohádky Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna a z filmu Za trnkovým keřem, zase navodily tu správnou atmosféru blížících se Vánoc. Celý program se ale netočil jen kolem pohádek. Mohli jsme slyšet rock 'n' rollové melodie z filmu Pomáda, ke které nám sami aktéři i zatančili. Projížděli jsme se na vlnách zatracení s kapitánem Jackem Sparowem a jeho Černou perlou. Poplakali jsme si nad vzpomínkami vojína Rayena z války u Normandie. A zažili chvíli vítězství Maxima Decima Meridia v boji proti římskému císaři.

Večer se nesl v pohodové a hlavně uvolněné náladě díky samotným moderátorům a dirigentovi. Jejich z většiny nenacvičené dialogy obsahovaly situační humor, a to bylo prostě a jednoduše skvělé. Už jen to, že si sám dirigent stěžoval na pozdní příchod zpěváka na scénu nebo moderátora na jeviště, byla odlehčující skutečnost. Konečný potlesk ve stoje si se stoprocentní jistotou zasloužili. Jako správní profesionálové byli připraveni i na přídavek. Prvním byla skladba Love of my life v podání Milana Peroutky za doprovodu vibrafonu. Druhým byl nefalšovaný Hříšný tanec i s ikonickou „zvedačkou“ na konci v podání obou zpěváků.

Po skončení koncertu mě osobně mrzelo, že už je konec. Měla jsem pocit, že to bylo krátké. Výsledný čas dvou hodin mě však překvapil. Nenudila jsem se ani sekundu, jelikož mělo vystoupení spád a ten správný rytmus. Jak jsem zjistila, i ostatní z toho měli takový pocit. Nejednou jsem zaslechla věty: „To už je tolik? Ani mi to nepřišlo.“ Pokud tedy chcete zažít trochu té zajímavé kultury, Film Music Tour je to pravé pro každého.

Sára Poloučková

Chodím pozdě, ale na víno vždy včas.