Vyhledávání

Éter Českého rozhlasu ovládli studenti UP

Nervózně ladím Radiožurnál a za několik okamžiků slyším svůj hlas. Spolu s dalšími třemi studenty z Olomouce jsem se dostal na dvoudenní stáž v Českém rozhlase a nyní poslouchám výsledek naší usilovné práce. 

Vše začalo (alespoň u mě) tím, že jsem na své domovské katedře žurnalistiky našel letáček z Českého rozhlasu. Papír lákal studenty z pěti českých vysokých škol na projekt zvaný PRESSpektivy – budoucnost žurnalistiky. Podmínkou bylo sebrat odvahu a vymyslet nový atraktivní pořad pro některou ze stanic rozhlasu. I přes značné obavy jsem nakonec několik hodin před uzávěrkou natočil svůj dvouminutový audio příspěvek a odeslal e-mail na uvedenou adresu. Nemožné se stalo skutečností a tak jsem spolu se třemi studenty z Filozofické fakulty UP tvořil polovinu studentského týmu PRESSpektiv.

Spěchám po ospalé Kampě a mířím na Malou stranu. Dnes nás čeká konference na půdě Poslanecké sněmovny. Ve výtahu potkávám jistého prostorově výraznějšího poslance a s nevěřícím výrazem usedám do poslanecké lavice. Jako první promlouvají ředitelé Českého rozhlasu a České televize. Následují zahraniční novináři a mediální experti z BBC. Přednáška končí a náš úkol zní jasně: udělejte rozhovor s některým ze zahraničních hostů. Třesoucím se hlasem lovím anglické slovíčka a s diktafonem v ruce poslouchám co se mi má „oběť“ snaží sdělit. Vše dopadlo dobře a tak jdeme do vedlejší místnosti, kde se už na nás usmívají vynikající koláče a štrúdly z poslanecké kuchyně. S plnou pusou si říkám, že práce poslance nemusí být vůbec špatná. Zbývá jenom vymotat se z bludiště podzemních chodeb pod Parlamentem (asi protiatomové bunkry) a dopolední program končí.

press

Je vlahý jarní večer a pomalu supím kolem jezdecké sochy sv. Václava. Nedaleko ní stojí budova bývalého Federálního shromáždění. Tam nás čeká další program. Naším úkolem je prezentovat své nápady, díky kterým jsme se do Rozhlasu dostali. Samozřejmě nejen prezentacemi živ jest člověk a tak po skončení programu dojde i na neformální debatu nad vínem s ostatními studenty, ale i lidmi z Rozhlasu. Ačkoliv jsem čekal, že v rádiu s devadesátiletou tradicí potkám jen vážné a nudné lidi, opak byl pravdou. Sbíhám z Václavského náměstí a vracím se k rodině mého strýce, kde jsem ubytovaný. První den v Praze je za mnou.

Přichází den, kdy se teoretické znalosti získané ve škole pokusíme převést do praxe. Čeká nás několik perných hodin v budově Českého rozhlasu na Vinohradech. Procházíme kolem místnosti s podivným názvem "Rozmnožovna" a kolem pokaženého páternosteru míříme do konferenční místnosti. Ranní program zahajuje James Hardy z BBC, kterého jsme potkali už v Parlamentu. Dovídáme se, jak těžké je informovat o britské královské rodině, a mnoho jiných zajímavých informací. Materiály, které jsme po oba dny pečlivě shromaždovali na diktafony, se nyní pokusíme přetvořit v profesionální rozhlasovou reportáž.

10153864_446336538844014_630048323135660912_n

Ačkoliv jsem si myslel, že vymyslet a sestříhat dvouminutovou nahrávku bude v týmu čtyř studentů a jednoho redaktora Radiožurnálu hračka, ošklivě jsem se zmýlil. Náš tým pro Radiožurnál, stejně tak jako druhý tým pro Radio Wave, měl co dělat, aby stihl večerní uzávěrku. Při vytváření reportáže jsme postupně prozkoumali mnohá zákoutí rozsáhlé budovy Rozhlasu. Dostali jsme se tak do profesionálních studií, ale i do kantýny nebo moderního newsroomu, kde se scházejí všechny důležité informace, které zazní v éteru.

Tlačící čas nakonec nutí naše školitele a zaměstnance rozhlasu Veroniku Ruppert a Ľubomíra Smatanu, aby se dali do konečného sestříhání našich celodenních výtvorů. Loučíme se a spěcháme do svých domovů a ubytoven. Přichází okamžik pravdy. Schválili nakonec editoři rozhlasu naše reportáže do vysílání? Jak už začátek této reportáže napovídá, kladná odpověd je pravdivá. Pobaveně poslouchám svůj nervózní hlas a po rychlé večeři spěchám na neformální afterparty se svými novými kamarády z PRESSpektiv.  

 PRESS2

 

 

Foto: PRESSpektivy - budoucnost žurnalistiky