Vyhledávání

DOBROVOLNICTVÍ: Univerzita a dobrovolnictví?

Počasí se nám zhoršuje, a proto se usaďte s hrnkem něčeho teplého a začtěte se do dalšího dílu ze série o dobrovolnictví. Jak jsem slíbila, dnes si něco konkrétněji povíme o dobrovolnictví na naší univerzitě, přesněji o Dobrovolnickém centru a programu Romspido, díky kterému centrum vzniklo. A rovněž si přiblížíme jeden vánoční projekt, do kterého se může zapojit skutečně každý.

Dobrovolnické centrum Univerzity Palackého v Olomouci je jediným centrem fungujícím na univerzitní půdě. Spolu se studenty a pracovníky univerzity podporuje rozvoj dobrovolnictví jako prostředku k seberozvoji a k rozvoji občanské angažovanosti. Díky jejich webovým stránkám, kde se lehce zaregistrujete pomocí přihlašovacích údajů do STAGu, si můžete vybrat ze široké škály dobrovolnických činností. Zároveň se tam mohou zaregistrovat i jednotlivé organizace, které dobrovolníky shání. Centrum také nabízí odborné konzultace pro každého, kdo by chtěl začít dobrovolničit. Pomohou vám vyznat se v oblasti práv a povinností a rovněž se zabývají motivací dobrovolníků a jejich vzděláváním.

A jak vnímá svůj význam samotné centrum? „Hlásíme se ke konceptu společensky odpovědné univerzity. Věříme, že univerzity mají v rámci své třetí role institucionálně podpořit dobrovolnictví a jeho význam pro společnost.“ Aby toto tvrzení ještě podpořili, konal se letos již třetí ročník udělování Cen rektora za dobrovolnickou činnost.

Dobrovolnické centrum vzniklo při projektu Romspido, neboli Příprava romských dětí a dětí ze sociálně marginalizovaných skupin z Olomouckého kraje a okolína vzdělávání pomocí dobrovolnictví a se zohledněním spirituálních potřeb. Projekt se zaměřuje na problematiku nerovnosti ve vzdělávání ve vztahu k dětem a žákům ze sociálně a kulturně odlišného prostředí. Většina těchto dětí vyrůstá v nepodnětném prostředí a není vůbec součástí předškolního vzdělávání. Poté se dítě hůře rozvíjí na základní škole, což má za následek špatné studijní výsledky a možné nedokončení studia na středních školách. Romspido chce tyto děti podpořit pomocí nejrůznějších volnočasových aktivit – od orientačních běhů až po skupinové hry. Dále nabízí workshopy pro rodiče a mnohé další aktivity. 

Nakonec bych chtěla zmínit projekt Vánoce pro všechny, jehož autorky převzaly ocenění v kategorii Sociální služby a Univerzitní akce. Projekt je založen na myšlence zpříjemnit Vánoce seniorům v různých zařízeních prostřednictvím darování jejich vysněného dárku. Dobrovolníci všechna přání sepíší a poté zveřejnění na webu Vánoce pro všechny, kde si vyberete, koho byste chtěli obdarovat. Koupený dárek zanesete do Zbrojnice – a máte splněno! A pokud nemáte peníze nazbyt, ale chtěli byste i tak pomoci, můžete se stát dobrovolníkem, protože celý projekt je náročný na realizaci. Můžete si vybrat z několika možností, jak při organizaci pomoci. Vánoce pro všechny probíhají i letos, a to v ještě větším měřítku. Tento rok se projekt zaměřil i na děti s autismem. Máte-li proto zájem, nebojte se zapojit.

 

Zdroje obrázků: Romspido-upol.cz, vanocevsem.cz

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.