Vyhledávání

Co dělat, když (ne)píšete bakalářku?

Nikdy bych nevěřila, že zrovna já, milovník knihoven jakýchkoliv podob, velikostí, obsahů i umístění, vynesu zoufalý ortel nad Zbrojnicí coby místem, které ve mně nyní vzbuzuje nutkavý dávivý reflex. Leč datum odevzdání bakalářské práce se blíží a můj denní program se smrsknul na: kafe, snídaně, knihovna, kafe, knihy, kafe, oběd, kafe, odborné články, kafe, překlady, kafe, večeře, hospoda, pivo, spánek a ráno kafe… no však víte.

Po několika takových dnech je můj krevní oběh přibližně z jedné třetiny tvořen kávou, která v mém těle už dávno nezpůsobuje nic, snad kromě infarktu, zkušenosti se skoliózou páteře, jež se mi v dětství jako zázrakem vyhnula, jsem hravě dohnala, anžto nic proti židlím ve Zbrojce, ale možná k nim tak trochu chovám nenávist, a onehdy jsem se přistihla, jak usilovně přemýšlím nad tím, po kolika dávkách nějaké povzbuzující drogy se asi tak člověk stává závislým, abych to nějak tak „ukočírovala“. V tu chvíli jsem si řekla „Dost!“. Oslovila jsem své neméně zoufalé studující přátele a vyzvala je k rokování nad tím, co s tím. Naše nově nabytá zodpovědnost dospělých nám velela protáhnout těla nějakou tou aktivitou nejlépe venku pod přímým vlivem přírodním, a tak nás naše kroky zavedly na Kartouzku.

Pozůstatky Kartuziánského kláštera, kam jsme se rozhodli zavítat, se nachází v obci Dolany vzdálené od centra Olomouce asi 9 km. Mnišský řád Kartuziánů byl založen v roce 1084 sv. Brunonem ve Francii. Módním se v českých zemích tento řád stal ve 14. století, což dokazuje i založení zdejší Kartuzie, jež se datuje rokem 1378. Původně byla založena v Tržku u Litomyšle, ale již deset let poté, roku 1388, byla převedena na dolanský ostroh. Již o rok později se sem mniši přesídlili a v roce 1409 byl nově postavený klášter slavnostně vysvěcen.

4

Osudnou se pak pro Kartuziánský klášter stala jeho strategická poloha a pouhých 16 let po vysvěcení, v roce 1425, byl dobyt a obsazen husity. Husity opevněná Kartouzie se pak stala významným opěrným bodem proti tehdejší katolické Olomouci. Ani tento stav však netrval příliš dlouho, neboť ještě téhož roku byl klášter vrácen zpět Olomoučanům, a to za úplatu 6000 dukátů, ti pak Kartouzku, v zájmu zajištění bezpečnosti Olomouce, zničili.

3

V letech 1962-1975 zde probíhal rozsáhlý archeologický průzkum Vlastivědného muzea v Olomouci, a po něm už vykopávky zůstaly odkryté.

1

Krátká historie místní kartuzie tady zanechala trochu nezvyklé, ale příjemné místo, které se stalo oblíbeným cílem výletníků. Nacházíte-li se také uprostřed psaní bakalářské, diplomové či jakékoliv jiné práce (a vlastně, i když nepíšete žádnou práci a prostě si jen chcete provětrat hlavu), vyrazte ven. Vyrazte na Kartouzku. Vyzvěte k rokování své přátele stejně, jako jsem vyzvala já ty své a budete mít usnadněné dohadování o cíli cesty. Stačí se dohodnout kdy.

Pokud jste se se čtením dostali až sem a zahlodal se ve vás červíček zvědavosti, pomůžu vám ještě s tím, kudy, když už jsem vám poradila kam. Nejlépe je začít v ulici Komenského. Jednak je to po cestě, a jednak je zde základna pro pivomily s názvem Pivní ráj, kde jsme se my (a vy můžete taky) vybavili za cestu.

8

 Pokračujete pak rovně směrem na Svatý kopeček, kam snad každý trefí. Jste-li olomouckým nováčkem a netrefíte, věřte šipkám, vedou správně. Záchytným bodem jsou Samotišky, ležící přímo pod Svatým kopečkem. Dostanete se ke kruhovému objezdu, kde se dáte vlevo a jdete rovně až do momentu, než se před vámi tyčí kostel sv. Matouše už v Dolanech. Tam se vydáte rozmilou uličkou za kostelem. Tu uličku za kostelem jsme vám vyfotili, aby podobní nadšenci věděli, kudy tudy.5

Pak už jdete vlastně jen rovně. Poznávacím znamením vám může být řecká Taverna, která je vlastně hned vedle Kartouzky.

No a až si to tam prohlédnete, posedíte, posvačíte, popijete a budete se chtít vydat na cestu zpáteční, vřele doporučuji, abyste to vzali přes Kopeček. Vydejte se po modré turistické značce.

2K

 Trasa je dlouhá 2 km, z počátku je to trochu hodně do kopce, ale pak se jde příjemnou lesní cestou, až zapomenete, že jste jen 15 minut autobusem od vaší oblíbené hospůdky v centru. Pokud se pak rozhodnete vrátit se ze Svatého kopečku autobusem, stejně jako my, výlet vydá za jedno dopoledne či odpoledne, jinými slovy rezervujte si asi půl dne. Šťastnou cestu!   

Foto: Anna Jurčíková