Vyhledávání

Člověče, nezlob se a přispěj na dobrou věc

Jak spojit večer plný her s dobročinnou činností? Nezisková organizace Maendeleo má jasno. Gamenight aneb Mistrovství Olomouce ve stolním šestiboji pohltilo nejednoho studenta.

Vyrobit si vlaštovku nebo si zahrát pexeso. To jsou přesně ty aktivity, které spoustu studentů zachraňují před nudnými přednáškami. Kdo si je ale zahraje jen tak? V úterý večer se takových nadšenců sešlo hned několik desítek. Kongresový sál Moravské vysoké školy se proměnil v herní pole, kde si hráči mohli zasoutěžit v několika disciplínách.

Do kongresového sálu přicházíme mezi prvními, i tak ale musíme vystát frontu na registraci. Překvapuje nás, kolik mladých lidí takový večer zlákal. Organizátoři nás rozdělují do několika skupin po šesti soutěžních dvojicích. Začínáme na stanovišti s pexesem, které se ale ukázalo jako ta nejtěžší disciplína. Čekají na nás Ladovy obrázky, které se od sebe skoro neliší. Vítězná dvojice stíhá posbírat jenom tři páry. Slyšíme gong a jako celá skupina se přesouváme k druhému stanovišti, konkrétně k hodu vlaštovkou. „Já tu soutěžím úplně poprvé, kolegyně soutěžila už loni. Jak jste si asi všimly, oba jsme soutěživé povahy, a jak jde o společenské hry, je to s námi jako v Hrách o trůny,“ říká spoluhráč, kterého už po první hře tipujeme na vítěze.

15218250_1271578049529191_1199014788_n

Na vlaštovku si věříme, celé dopoledne jsme vyráběly různé druhy létajících skládaček a vypilovaly tu nejlepší. Přípravy se vyplatily, dostáváme se do nejlepší trojice. Nakonec získáváme třetí místo. Radost neskrýváme. Na dalším stanovišti si pro nás organizátoři připravili neméně známou hru – Město, jméno, zvíře, rostlina, věc. Tuhle hru jsme podcenily a projevilo se to i na výsledku, obsazujeme poslední místo. Ukázalo se, že opravdu neznáme moc rostlin a vlastně ani měst.

15183939_10202280622772451_1301652114_o

Z další disciplíny máme snad největší strach. Na kvíz opravdu nevsázíme a doufáme, že se neztrapníme před deseti úplně cizími lidmi. Výsledek nás překvapil. Z deseti otázek nevíme jen jednu a umísťujeme se na krásném druhém místě. Samotné nás udivuje, že víme, jakým jazykem se mluví v Tanzánii. Vy to víte?

Poslední kolo základní soutěže bylo jednoznačně nejlepší. Postupem času se totiž náš tým stává veselou partou, a o to větší zábava to je. Lidské Člověče, nezlob se je tou nejnapínavější hrou. Teď záleží na všem. Všichni chtějí vyhrát. A my končíme v této disciplíně druhé, dvakrát jsme došly do domečku a ještě kousek dál. Do finále nepostupujeme, i tak ale zůstáváme do konce. Chceme přece vidět ty nejlepší.

Z každé skupiny postupuje nejlepší dvojice a v závěrečné disciplíně soutěží v čáře. Známé také jako hod mincí na čáru. Nikdo ale není zklamaný. „Letos jsme tu byli poprvé, moc se nám tu líbilo a jsme rádi, že jsme se dostali až do finále. Netrénovali jsme, ale možná jsme se měli zaměřit na finální Čáru, tam by se nejspíš trénink hodil. Ostatní soupeři vypadali, že mají mnohem více zkušeností,“ říká finálová dvojice z naší skupiny. Konečným a absolutním vítězem se stal Radek a Gabča, kteří byli v hodu mincí naprosté jedničky.

Maendeleo je nezisková organizace založená studenty oboru Mezinárodní rozvojová studia. Členové této organizace pomáhají v Tanzanii v chudé venkovské oblasti Usangu. Poskytují zemědělské mikropůjčky chudým farmářům a tím napomáhají k ekonomickému rozvoji venkova. Peníze vybrané na Gamenight šly právě na chudé zemědělce. Maendeleo určitě nepořádá večer plný her naposled, tak příště nezapomeňte přijít taky.

Autor: Lucie Ješátková, Lucie Kratochvílová

Lucie Ješátková

Nesmírně zmatená žena bloudící Olomoucí. S lehkou formou maniodepresivní psychózy a neutuchající touhou po vínu.