Vyhledávání

Bydlení: Na dominikánskou kolej návštěvy nesmí

Student historie a geografie Aleš je dalším v řadě, kdo se ozval Heleně, aby se s jejími čtenáři podělil o netradiční zkušenost s bydlením. Nesešli jsme se však u něj v pokoji, nýbrž v jedné z olomouckých kaváren. Ne, že by se Alešovi, který v Olomouci žije něco přes rok, nechtělo kvůli nám uklízet nebo byl snad stydlivý. Problém tkví v tom, že návštěvy na kolej jsou přísně zakázané. „Můžou mě navštívit pouze rodiče nebo sourozenec, který dostane povolení,“ upřesňuje Aleš. Ptáte se, kde je student druhého ročníku ubytovaný? On a jeho kamarád Zdeněk sdílejí dvoulůžkový pokoj na koleji v Klášteře dominikánů.

5221076a8e7bc1bbce110700

Pokud jste (stejně jako já) nevěděli, že taková kolej v Olomouci vůbec existuje, pak vězte, že ji najdete asi pět minut pěšky od kostela svatého Mořice, tedy nedaleko centra města. Už i kvůli zmíněnému zákazu návštěv není tohle ubytování pro společenštější jedince úplně to pravé ořechové. Aleš si ale nestěžuje, naopak je se zdejším bydlením nadmíru spokojený. „Mám náročnou školu a hodně času musím věnovat učení. Oceňuji proto, že mám na biflování potřebný klid,“ říká a dodává, že když chce čas od času vypustit a jít se pobavit s kamarády, vyrazí do některé z okolních hospůdek. Nic jiného mu ostatně ani nezbývá. Party na chodbách, které jsou zvykem na ostatních kolejích, a další podobné akce musí oželet. „Po desáté hodině večer musí být na pokojích absolutní ticho a klid,“ vysvětluje. „Když chci ale vyrazit do víru města, můžu se vrátit, v kolik hodin chci. To už nikdo nehlídá,“ dodává.

Cena ubytování se odvíjí podle velikosti pokoje. Aleše stojí bydlení na dominikánské koleji necelé dva tisíce korun za měsíc. Jak už plyne z jejího názvu, většina obyvatel koleje jsou věřící. Ne ale všichni, jednou z výjimek je i Aleš. Ten se sem nastěhoval letos v září, předtím bydlel s partou přátel v bytě v Nových Sadech. „Na tuhle kolej jsem se dostal vlastně úplnou náhodou, právě přes kamaráda Zdeňka, který sháněl spolubydlícího. Líbila se mi představa bydlení v centru, a tak jsem do toho šel,“ říká. Přestože se mu bydlení vcelku líbí, příští rok se má v plánu opět podívat po vlastním podnájmu. „Já to bydlení nijak nehrotím. Zastávám názor, že není důležité, kde bydlíte, ale hlavně s kým,“ přiznává usměvavý student.  

Příště se můžeme jít podívat třeba k vám! Bydlíte jako v ráji či máte spíše odstrašující zkušenost? Nebo se jen chcete pochlubit olomouckým spolužákům se svým studentským hnízdem? Ozvěte se Heleně (třeba na Facebooku) a pozvěte nás na návštěvu. Těšíme se!

Foto: olomouc.op.cz