Vyhledávání

Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy se přesune na podzim

Knihomolové si začali zoufat a není se čemu divit – 26. ročník festivalu Svět knihy byl totiž kvůli epidemii nového koronaviru zrušen. Každopádně není nutné smutnit, organizátoři se rozhodli, že se akce uskuteční, jenom si na ni budeme muset ještě několik měsíců počkat.


Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy, který se koná každý rok v květnu, musel být kvůli nařízení vlády vzhledem k aktuální situaci odložen. Datum je zatím dané na 8.–11. října, ale ještě není nic stoprocentní. Termín byl vybraný tak, aby se nekryl s jinými literárními událostmi. Organizátoři jsou však za každou cenu rozhodnuti akci uskutečnit, protože podle jejich prohlášení věří, že je důležité, aby literatura a knihy nepřišly ani v těchto časech o svou tzv. „výkladní skříň“. Připomínají také, že po odeznění nouzových opatření je s ohledem na ekonomickou krizi, která nás čeká, důležité připomenout význam knih, literatury, četby a vzdělání.

Čestným hostem bude letos na knižním veletrhu Polsko a hlavním znakem má být různorodost. Tudíž se návštěvníci mohou těšit na autory populárních detektivek, zajímavé prozaiky i na polskou poezii. Chybět nebude ani slam poetry. Hlavní lákadlem na celou akci je Andrzej Sapkowski, autor slavné fantasy ságy Zaklínač, která v roce 2007 vyšla v populární herní podobě a v roce 2019 se dočkala již druhého seriálového zpracování. Seriál měl dokonce takový ohlas, že studio Netflix zakoupilo právo na jeho pokračování ještě před zveřejněním první série.

Rozmanitost Polska budou moci návštěvníci poznat během Knižní noci. Program se zaměří i na děti a pro dospělé se uskuteční diskuse o slavné polské reportážní škole. Tato země má ale mnoho k nabídnutí, a tak nebudou chybět ani speciality z polské kuchyně a tradiční písně upravené do modernější podoby, které zahraje kapela Tęgie Chłopy.

Je jasné, že si na tenhle skvělý kulturní zážitek ještě nějakou chvíli počkáme, jednu výhodu ale přesunutí celé akce přece jen má. Vysokoškoláci, kterým v květnu začíná zkouškové období, nebudou mít špatné svědomí z toho, že se místo učení vydají na knižní veletrh, a budou si ho moci užít v klidu na podzim.

Více informací najdete zde.

Foto: sk2020.svetknihy.cz, Polský institut v Praze

Vendula Kryštofová

Studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Milovnice hudby (hlavně z české a slovenské scény) a i přesto, že na první pohled vypadá jako tichý nemluva, je to ten nejvíce ukecaný člověk, kterého jste kdy potkali.