Vyhledávání

AFO 2019: Příběh varšavského ghetta ožívá ve snímku Kdo bude psát naše dějiny?

Začíná se stmívat a já dobíhám tramvaj, abych stihla film z mého dnešního výběru. Do hledáčku mého zájmu se dostal snímek Kdo bude psát naše dějiny, který spadá pod sekci Zapomenuté dějiny. V plném Divadelním sále nacházím poslední volná místa a usedám se zvědavostí na jedno z nich.


Snímek tvůrci označují jako dokudrama, tedy drama založené na pravdivých událostech, a stejně jako v dokumentech i tady je příběh prokládán výpověďmi odborníků. Film amerických tvůrců vypráví příběh tzv. Ringelblumova archivu, tajné skrýše tisíců židovských dokumentů pod varšavským ghettem v období 2. světové války. Ringelblum spolu s dalšími dobrovolníky sepisovali všední události v ghettu, aby zaznamenali hrůzy nacismu. Skupina Oneg Shabbat sbírala také další materiály dokládající nedůstojné životní podmínky jako fotografie a obrazy. Při deportaci do pracovních táborů v roce 1942 ukryli všechny dokumenty do skrýše, kterou se podařilo lokalizovat až v roce 1946.

Pětadvadesátiminutový film zaujme nejen svým silným tématem, ale i zpracováním, takže má divák pocit, že se dívá na celistvý příběh. O holocaustu se návštěvník zároveň dozvídá nová hrůzná fakta, která v obecném povědomí lidí nejsou. Snímek také nabízí jiný pohled na druhou světovou válku, protože příběhy sice zapsali polští židé, avšak tvůrci filmu jsou Američané.

Závěrečná scéna, kdy se jedna z mála přeživších zapisovatelek po válce dozvídá, že byla nalezena část archivu pod sutinami jednoho z domů, dojímá také herecky. Dlužno říct, že nejvýmluvnější u filmu jsou hrozivá čísla, výjevy obětí a pohledy herců, kteří se rolí vypravěčů strašného příběhu zhostili velmi dobře. Pokud se chcete dozvědět více o varšavském ghettu, nebo vás jen zajímá téma holocaustu, určitě by vám právě tento snímek neměl ujít.

Foto: afo.cz

Lýdie Hájovská

Studentka Žurnalistiky na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.