Vyhledávání

Academy awards 2014

Čeští lvi už svá místa na krbech domácích tvůrců mají, ale jak jsou na tom ceny Hollywoodské? Z včerejších zpráv máme podrobné informace o tom, jak přesně mokrý byl letos červený koberec. Helena pro vás zjistila i to, jakou sošku kdo získal. Slavnostním večerem diváky provázela televizní bavička Ellen Degeneres, kterou můžete znát z její proslulé americké talk show. O hudební vystoupení se postarala například irská kapela U2, Pink, ale zazněla i známá píseň Happy od Pharella Williamse.

The 85th Academy Awards® will air live on Oscar® Sunday, February 24, 2013.

A kdo se tedy stal vítězem? Přestože snímek Gravity získal neuvěřitelných sedm Oscarů, Akademie cenu za nejlepší film udělila snímku režiséra Steva McQueena 12 Years A Slave (12 let v řetězech). Děj se odehrává v Americe roku 1841, hlavním hrdinou je Solomon, který během jednoho okamžiku přijde o veškerý svůj majetek a stane se z něj otrok. Film je natočen podle autobiografické knihy, psané samotným Solomonem. Během dvanácti otrokářských let se setkal nejen s mučením, bitím a tvrdou prací, ale nakonec i se soucitem a pomocí. 

otrokRežie, kamera, hudba, a samozřejmě vizuální efekty. To jsou čtyři z pěti Oscarů, které obdržela vesmírná Gravity se Sandrou Bullock a Georgem Clooneym v hlavních rolích. Před udělováním se dlouho diskutovalo, jestli filmová akademie poprvé za svou existenci udělí cenu za nejlepší film snímku ve 3D. A jak se dalo očekávat, nestalo se tak. Přesto se Gravity stala vítězem, co se počtu sošek týče. Ve filmu se Sandra Bullock stává astronautkou, kterou při opravě vesmírné stanice zasáhne proudění vesmírného odpadu, přijde o veškerou komunikaci s Houstonem a namáhavě se snaží  dostat zpět na zem.

gravitace

Internetová senzace Leonardo DiCaprio, ze kterého si dělá legraci kvůli nedostatku Oscarů už nejen Tumblr, odešel opět s prázdnou. Cenu za nejlepší mužskou roli totiž získal Matthew McConaughey. Bad luck Leo strikes again…

bad luckOcenění za nejlepší herečku získala Cate Blanchett za roli ve filmu Blue Jasmine od Woodyho Allena. Konkurencí jí byly například Maryl Streep, Judi Dench nebo Sandra Bullock. Hlavní hrdinka Jasmine je chytrá, krásná a inteligentní žena, která vede vcelku spokojený život. Vše se pro ní ale v jeden okamžik změní. Musí se odstěhovat ke své sestře, přijmout práci, kterou nechce dělat, ale přesto si chce zachovat své způsoby a chování, i když je na úplném dně. Film je klasickým počinem Woodyho Allena- hořkosladká komedie.

Ceny pro herce ve vedlejších rolích patří Jaredu Leto (Dallas Buyers Club) a Lupitě Nyong'oo (12 Years A Slave). Jarred ve své děkovné řeči upozornil i na situaci na Ukrajině: "Všem snílkům po celém světě, kteří dnes večer sledují tento pořad z míst, jako je Ukrajina a Venezuela, dnes jsme se tu spolu sešli, zatím co vy bojujete za to, abyste mohli uskutečnit své sny, prožívat nemožné... Myslíme na vás." Klub poslední naděje (Dallas Buyers Club) vypráví o životě muže, který se dozví, že má AIDS a zbývá mu posledních 30 dní života. Nechce však přijmout fakt, že by měl jen tak odejít domů a čekat na svůj poslední den. Rozhodne se bojovat. Hlavního hrdinu hraje Mathew McConaughey a Jarred Leto zde hraje jeho spojence, transsexuála se stejnou nemocí. Film je  inspirován skutečnou událostí.

Dallas Buyers Club soundtrack album cover

Dvě ceny obdrželi i tvůrci pohádkového Frozen. Jejich animovaný muzikál se stal nejlepším animovaným filmem roku 2013 a cenu získali i Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez za nejlepší filmovou píseň s názvem Let It Go. Sošku v kategorii krátkých dokumentů získal snímek The Lady Number 6: Music saved my life, o pražské rodačce Alici Herzové, která přežila holocaust a dožila se neuvěřitelných 110 let.

Kompletní seznam vítězů naleznete na http://oscar.go.com/nominees. A aby vám to nebylo líto, tady je jeden Oskar i pro vás. 

zabiják