Vyhledávání

Zemřel známý olomoucký polonista a básník Václav Burian

Václav Burian byl významnou osobností olomouckého kulturního života, polonista, překladatel, literární kritik, publicista a vydavatel dvouměsíčníku Listy. Zemřel nečekaně 9. října ve Vídni, kde se s Tomášem Tichákem účastnili konference a besedy o časopisu Listy. Předchozí víkend ještě přednášel na literárním festivalu v polském Lublinu.

 Václav Burian v redakci Listů

Václav Burian v redakci Listů

Po ukončení studií polštiny a bohemistiky v roce 1996 na Univerzitě Palackého v Olomouci spolupracoval s katedrami žurnalistiky, bohemistiky a politologie. Do roku 1989 publikoval v samizdatu, a to především v časopise Ječmínek. Do samizdatu také psal své první texty a překlady. Společně s Tomášem Tichákem vydávali od roku 2003 časopis Listy, který založil politik pražského jara Jiří Pelikán v italském exilu již v roce 1971. Kolegové z Listů spolu vlastnili také nakladatelství Burian a Tichák, mezi jehož nejznámější vydané knihy patří obsáhlé paměti herečky Vlasty Chramostové nebo knižní rozhovor s disidentem a politickým filosofem Jaroslavem Šabatou.

Velmi významná byla i Burianova překladatelská činnost. Jako polonista se zasloužil o české vydání básní polského držitele Nobelovy ceny Czesława Miłosze a také básní krakovského autora Krzysztofa Lisowského.

Letos v červnu byl oceněn Medailí vděčnosti Evropského centra solidarity v Gdaňsku za svůj vztah k Polsku a polskému disentu. Stejné ocenění získal například i Jiří Dienstbier st., Petr Pospíchal a Karel Schwarzenberg.

S poslední prací Václava Buriana se můžete setkat v aktuálním vydání Listů.

 

Foto: Wikimedia.org