Vyhledávání

„Češi mě vždy překvapí,“ říká rodačka z Lyonu

S šestadvacetiletou rodačkou z Lyonu, Maevou Chargros, jsem se sešla v kavárně Coffee Library kvůli rozhovoru pro náš časopis. Místo plánované hodiny jsme v kavárně nakonec strávily tři. Maeva totiž umí popsat Čechy dokonale, a to i přesto, že tu studuje teprve pár měsíců. I když jak sama říká: „Češi mě stále něčím překvapují. Nikdy nevím, jak se zachovají.“

Proč jsi se rozhodla pro Českou republiku?

Česko splňovalo hned několik kritérií. Zaprvé, při svém studiu se zabývám zkoumáním dnešního fenoménu „fake news“. Česká republika patří k zemím, kde lidé nejvíce píší a čtou tento druh novin. Zadruhé, vaše země leží ve střední Evropě, na kterou se specializuji. Zatřetí, život v Česku pro mě není po finanční stránce příliš nákladný, v porovnání s životem ve Francii nebo ve Švédsku, kde jsem také studovala.

V čem se liší výuka ve Francii od výuky v České republice?

V lecčem. Rozdíl je například ve vztahu mezi vyučujícím a studentem. Ve Francii je daleko větší hierarchie. Student si jen velmi těžko vytváří kontakt se svými lektory. U vás je to daleko snadnější. Není tu taková propast. V Estonsku už neexistuje skoro vůbec. S pár učiteli jsem byla i běžně v kontaktu. Další, daleko podstatnější rozdíl spočívá v tom, že ve Francii si student musí osvojit spoustu informací, které získává ve škole, a ty potom ukázat v nějakém testu. Naproti tomu tady se klade větší důraz na kritické myšlení. Spoustu informací si musíme najít sami a přemýšlet o nich.

Jak se ti líbí Olomouc a možnosti, které nabízí studentům?

Olomouc je krásné město. Přijde mi, že tu lidé mají bohatý kulturní život. Bohužel si však tuto stránku Olomouce nemůžu dostatečně užít, jelikož češtině příliš nerozumím. Například se nemohu zúčastnit nějaké dobrovolné přednášky na univerzitě, protože jsou pouze v češtině. A i kdyby nebyly, letáčky jsou psány také v češtině, což řadu studentů odradí už na první pohled. Také se mi nelíbí „National Presentations“, které jsou dělány formou souboje. Erasmus program je přeci tu, aby se národy mezi sebou sblížily, a ne aby spolu soutěžily.

V čem jsou Češi odlišní od Francouzů?

Češi, stejně jako Francouzi, jsou otevření a přátelští. Zdá se mi ale, že Češi jsou v přátelství upřímnější a respektují osobní prostor ostatních. Ve Francii to tak často není. Navíc řada z nich myslí nejprve na sebe a až pak na druhé. V čem jsou však Francouzi a Češi stejní, je snaha obcházet pravidla. Získat něco zadarmo nebo využít něco ve svůj prospěch jsou celkem časté jevy. Také je škoda, že spousta Čechů odmítá komunikovat po tom, co zjistí, že nemluvím česky. Ale najdou se i tací, co se se mnou snaží domluvit rukama nohama. V tom jsou Češi nepředvídatelní. Nikdy nevím, jak se zachovají.

Učíš se česky?

Snažím se něco se naučit, ale nenavštěvuji žádný kurz. Nejvíc bych se chtěla naučit číst, jelikož jsem si vybrala takové téma pro mou diplomovou práci, kde se bez česky psaných knih neobejdu.

Máš ráda pivo?

Mám, ale vzhledem k mé alergii na lepek ho příliš často nepiju. V supermarketu jsem však narazila na dvě značky piva, které jsou bez lepku a chutnají lépe než ve Francii.

Překvapil tě výsledek letošních parlamentních voleb?

Ne, nepřekvapil. Spíš si říkám: „Co čekáte?“ Střední Evropa reaguje dost často podobně jako západní, jen se zpožděním. Sousta lidí na západě je „běžnými“ politiky unavená, stejně jako vy. Stačí se podívat na zvolení Trumpa. Zvolit Macrona za francouzského prezidenta byl taky pro řadu Francouzů risk. Vy si pořád stěžujete a jste strašně pesimističtí. Já si ale nemyslím, že kdyby Babiš chtěl výrazně ohrozit demokracii, že byste za ni nedokázali bojovat a změnit věci k lepšímu.

 

Maeva Chargros

Maeva Chargros je francouzská studentka, která v rámci výměnného pobytu Erasmus plus přijela studovat magisterský obor Euroculture na Univerzitu Palackého. Má bakalářský titul z nordických studií a během svého studia již navštívila Estonsko. Příští semestr by měla pokračovat ve studiu na Jagellonské univerzitě v Krakově. Zabývá se výzkumem fenoménu „fake news“.

Štěpánka Baťková

Jsem z České republiky. Píšu do tohoto časopisu.