Vyhledávání

Zahájení Jednoho světa se neobešlo bez apelu na globální oteplování

Přicházíme do kina Metropol. Je pondělní večer a nás tady čeká oficiální zahájení olomoucké odnože festivalu Jeden svět, který pořádá organizace Člověk v tísni. Letošní téma Bezpečná blízkost se bude prolínat celým festivalovým týdnem.  


Snímek Anoteho archa je zahajovacím dokumentem o ostrovním státě Kiribati a upozorňuje na aktuální ohrožení klimatickými změnami. Stát ležící v naprosté izolaci od okolního „zkaženého“ světa dříve patřil mezi území bez tajfunů a jiných přírodních nebezpečí. To se však mění s globálním oteplováním, kdy mořská hladina postupně stoupá a obyvatelům ostrova reálně hrozí zatopení domovů. Řešení tohoto stavu se snaží najít bývalý prezident Anote Tong, který shání podporu na celosvětových jednáních. „Je nám líto ledních medvědů, kteří kvůli tání ledovců přicházejí o své domovy, ale my lidé jsme tady taky,“ vtipkuje během jednoho setkání s lídry států.

Někteří z obyvatel Kiribati už opouští. Mezi nimi je i Sermary, která získává novozélandské občanství a pro svou rodinu také nový domov u své sestry. Stesk po domově a zpřetrhání kulturních hodnot jim ale nikdo nevezme. Co přijde, až bude nejen ostrov Kiribati pod vodou?

Po filmu následuje debata s odborníky na slovo vzatými. „Dříve byla situace pro člověka jednodušší. Během klimatických změn si prostě sbalil ranec a přestěhoval se do jiné jeskyně, to už dnes nejde,“ říká klimatolog a meteorolog Radim Tolasz. „Změny klimatu nejsou natolik rychlé, abychom je dokázali meziročně nebo mezidekádově řešit. Jestli čekáte, kdy už toho bude dost, aby šlo o téma, které řešit budeme, tak pokud roztaje Grónský ledovcový štít, hladina oceánu se zvýší asi o 6,5 metru, což už stačí na zaplavení poměrně podstatné části Evropy,“ vysvětlil Ondřej Bábek, profesor geologické vědy a vedoucí katedry geologie na Univerzitě Palackého.

Z projekce jsme odcházeli docela smutní. Proč jsme nechali svět dojít tak daleko? A rozhoupeme se konečně k řešení?

Foto: David Veverka

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.