Vyhledávání

Zahájení dobrovolnických dnů na UP

Letošní Dny dobrovolnictví na UP pořádané Dobrovolnickým centrem UP odstartovaly 16. října. Téma těch letošních je dobrovolnictví pro/na zemi. Zahájení se konalo ve Studentském klubu UP.  Na všechny dobrovolníky, kteří přinesli potvrzení o své dobrovolnické činnosti, čekala spousta poukázek na kávu do olomouckých kaváren, volné vstupy do bazénu nebo poukázky do Divadla na cucky.   


Hned u vchodu se nás ujaly milé paní z potravinové banky, které nám osvětlily problematiku plýtvání s jídlem a jejich úsilí o snížení produkce odpadu. Než přišlo na řadu oficiální uvítání, mohly jsme se zúčastnit SWAP oblečení, neboli ekologické výměny oblečení. Přinesla jsem s sebou pár kousků, které jsem vyřadila ze skříně, a na oplátku si dva nové odnesla.

O půl šesté nám koordinátor projektu Vojtěch Vodseďálek představil myšlenku celého projektu. Dozvěděli jsme se, že centrum dobrovolníků UP patří pod Cyrilometodějskou fakultu a zároveň je jediné dobrovolnické centrum fungující při univerzitě. Tento projekt cílí na vysokoškolské studenty a na jejich odpovědnost ve společnosti. Chtějí dobrovolnictví zviditelnit jak v Olomouci, tak na univerzitě, proto při centru fungují webové stránky, na kterých naleznete spoustu nabídek k dobrovolnické práci. Do portálu se přihlásíte přes údaje do STAGu, vyplníte si svůj profil a pak už jen můžete vybírat mezi nabídkami různých organizací. Dobrovolnické centrum UP také nabízí různá témata a výsledky k výzkumu v oblasti dobrovolnictví, které jako student můžete zpracovat do svých prací.

Dále nás čekala přednáška pana Mgr. Dalimila Tomana na téma Dobrovolnictví ve vztahu k ekologii. V první části přednášky jsme se dozvěděli, jak se realizuje ekologie v dobrovolnictví a jaké organizace se tímto tématem zabývají. V druhé části přednášky nám pan Mgr. Toman představil Hnutí Brontosaurus, ve kterém působí jako nadšený dobrovolník. Hnutí Brontosaurus funguje již 44 let a jejich práce je různorodá, od víkendových akcí až po výlety do Srbska či Rumunska. Z jejich nabízených dobrovolnických akcí mě nejvíce zaujal čtrnáctidenní pobyt na Ukrajině, během kterých pomáháte vyznačovat turistické trasy a zároveň poznáváte krásy Ukrajiny. Hnutí Brontosaurus se od ostatních organizací liší tím, že vám po odvedené práci nabídne nenásilnou formou další informace v dané oblasti. Představení ekologie v dobrovolnictví pan Mgr. Toman ukončil následujícím citátem: „Dobrovolnictvím směřujeme ke změně kolem nás i v nás.“ 

Touto prezentací ale program nekončil. Nakonec jsme měli možnost zhlédnout snímek Co se nenosí z cyklu filmů Jeden svět. Co se nenosí je film o estonské módní návrhářce Retě Ausové, která se zabývá upcyklací - zpracovává odpadní materiál, který zůstane po ušití módních kolekcí. Na začátku filmu Reta koupí obyčejné džíny ze Zary a postupně se vydává za příběhem jejich vzniku. Díky těmto džínům se setkává s ředitelem oděvní továrny v Bangladéši, kde se dohodne na „masové“ upcyklaci. Vytvoří celou kolekci a záleží už jen na obchodních řetězcích, zda budou chtít pomoci světu, nebo zůstanou ve své skořápce rychlé módy.

Dny dobrovolnictví na UP však úterým nekončily. Program pokračoval i v dalších dnech, například jste mohli nahlédnout do jedné z činností Sluňákova, kde jste měli možnost vidět ukázku výukového programu pro děti 1. stupně ZŠ. V centru Amelie Olomouc bylo možné se potkat se samotnými dobrovolníky na benefičním bazárku. Autentické pocity události z července roku 1997, během kterých nefungovala elektřina a lidé byli odříznuti ve svých domovech, bylo možné okusit s pracovníky ACHO.  Ve Studentském klubu ve středu odpoledne probíhal anglický workshop o dobrovolnictví v mezinárodním kontextu. 

Ve čtvrtek Dny dobrovolnictví na UP vyvrcholily předáním cen rektora za zásluhy v oblasti dobrovolnictví v kapli Božího těla na Konviktu.

 

Foto: Niki Havránková

 

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.