Vyhledávání

Výstava Dalibora Chatrného v olomouckém Muzeu umění

„Tak, teď, tu“ je název výstavy Dalibora Chatrného, kterou je možné zhlédnout v olomouckém Muzeu umění. Jedná se o průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších výtvarníků poválečné éry.

Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Svou tvorbu nezaměřil jen jedním směrem. Kromě grafiky a malířství se zabýval i hudebně-výtvarnými projekty. Se spolkem Profil 58 se snažil vytvořit cestu pro nové metody a tendence navzdory přísným směrnicím komunistického režimu. Jako pedagog umělecky ovlivnil svým působením řadu dalších umělců nové generace.

Přestože brilantně ovládl veškeré techniky malby a grafiky, nestačilo to jeho kreativní duši a začal tvořit více konceptuálně. Hledal ve věcech jejich pravý význam a snažil se divákům otevřít obzory svými díly. Nutí obecenstvo k zamyšlení. Kombinuje různé techniky, a experimentuje dokonce i s magnetickým polem. V jeho tvorbě se projevují protiklady: černá a bílá, náhoda a úmysl, realita a iluze… Pomocí zrcadel přetváří prostor krajiny a mění tím tak náš náhled na ni. Využívá prvky naší denní reality a dává jim nevšední rozměry. Výtvarně se zamýšlí nad světem a nedbá na výsledný ohlas.

Na samotnou výstavu láká polepená zeď vedle Muzea umění. Jedná se o ukázku tvorby. Avšak ve skutečnosti je toto dílo několikrát menší a znázorněné barvy mnohem lépe vyniknou. Další vystavené exponáty jsou fotografie z již zmiňovaného pokusu s magnetickým polem. Také jsou zde ke zhlédnutí záznamy ze zrcadlových instalací v přírodě. Chatrný si hraje i se slovy a zkoumá a analyzuje jejich grafickou podobu. V cyklu děl Morfémy vyobrazí na velké plátno část slova, které s různými předponami a příponami vytváří jiné variace. Nejedná se však vždy o kořen slova.

Na své si přijdou milovníci malby, fotografie i trojrozměrných objektů. Všechny mají však jedno společné, a to konceptuální myšlenku skrytou uvnitř sebe. Výstava bude probíhat až do 26. února 2012.