Vyhledávání

„Vy jste ten jiný bratr, že ano? Vypadáte více česky,“ slýchá Hayato Okamura

Je čtvrtek 21. března, čtvrtý den festivalu Jeden svět v Olomouci, a na programu kina Metropol je pro dnešní den mimo jiné i dokument režiséra Filipa Remundy Bratři Okamurové z edice Český žurnál. Hodinu a půl trvající film je od začátku profilován jako „netradiční pohled za dveře jedné česko-japonské rodiny“ a nás zajímalo, do jaké míry se tohoto popisu skutečně drží. Na následnou debatu přijal pozvání i jeden z trojice hlavních aktérů – Hayato Okamura.


Zbývalo jen pár minut do začátku promítání, když jsme se konečně usadili na svá místa v sále a vedle nás se najednou ozvalo: „Přišli jste se podívat na dokument? To mám radost. Dobrý den, já jsem Hayato,“ zatímco nám podával ruku. A se slovy „omlouvám se, už to bude začínat a já musím běžet do první řady, ale užijte si to, nashledanou“ odešel stejně tak rychle, jako se vedle nás objevil. Jeho otevřenost a – troufnu si říct – až přehnaná slušnost nás mírně zaskočila, ale drželi jsme se jeho rady.

Dokument má zobrazovat životy tří bratrů Okamurových, nejstaršího Hayata, o šest let mladšího Tomia a ještě o další rok mladšího Osamu. S Filipem Remundou ovšem spolupracovali jen dva z nich. Tomia Okamuru se režisér snažil pro účast na filmu získat po jeho předvolebním interview v Seznam Zprávách. Muselo mu být už dopředu jasné, že jej odmítne, ale rozumím tomu, že chtěl mít jeho vyjádření zaznamenané i přímo na kameru. Postup, který k tomu zvolil, mi ale nepřipadal úplně šťastný. Tomiovi se nelíbilo, že jej Remunda bez svolení a bez představení (ke kterému ovšem nedostal prostor) začal rovnou natáčet. Několikrát jej vyzval, aby toho nechal, ale jak mikrofon, tak i kamera zůstala dále zapnutá i poté, co kameraman prohlásil, že už nenatáčí. Tohle je ale přece pouze zbytečné přilévání oleje do ohně. Faktem je, že Tomio Okamura považuje novináře i jinak mediálně činné lidi za drzé hyeny bez kousku slušnosti, a Filip Remunda mu tímto jeho názor jen potvrdil. Ovšem jak z této situace z pohledu režiséra eticky vybruslit, když už předem víte, s kým máte tu čest, si v podstatě moc představit ani nedokážu. Tomkova, jak jej familiárně jmenuje Hayato, osobnost je tedy vykreslena prostřednictvím videí, které zveřejňuje na svých stránkách, archivních pořadů (a to včetně množství reportáží ještě z období před jeho politickou kariérou) a záběrů z několika dalších veřejných akcí.

Největší část filmu je věnována nejstaršímu z nich. Hayato je zarytý křesťan, pracuje v cestovní agentuře, kde se věnuje turistům, kteří navštíví Prahu, a je také členem KDU-ČSL. Dokument zobrazuje jeho první (do Poslanecké sněmovny) a druhou (senátní) volební kampaň, které obě vystavěl především na osobním kontaktu s voliči. Divákovi je ale předkládána, ať už úmyslně či ne, ještě jedna další stránka jeho života. Ačkoliv v politice vystupuje sám za sebe, zastupuje hodnoty, které ctí jeho strana, pro spoustu lidí zůstává tím „jiným bratrem“. Nepotřebujete být ani trochu jasnovidec, aby vám došlo, jak moc únavné musí být, když chcete diskutovat o svých vlastních názorech a namísto toho jen dokola odpovídáte na dotazy ohledně vašeho mladšího bratra, se kterým se navíc neshodnete. Znát je to i v popromítací debatě, z publika padne hned několik takových dotazů. I když Hayato zastává „ty dobré názory“, velkou škodou pro něj navždy bude to, že není tak výrazný jako Tomio, protože v politice je mnohdy jen výrazná a zapamatovatelná osobnost tím, co nakonec vyhraje volby. A jeho si zatím pamatují jako jiného bratra.

Osamu, přezdívkou Samek, je jedním z nejúspěšnějších českých architektů. I přesto, že se v některých pro něj zásadních oblastech jeho názory rozcházejí s bratry, s oběma je neustále v kontaktu, protože rodina je pro něj důležitá. Když spolu s tvůrci navštěvuje volební místnost, svěřuje se jim, že nevolí ani jednoho ze svých bratrů. Je mu sympatická strana Zelených a nikdy ho ani nenapadlo přemýšlet nad jinou alternativou. Odhaluje, že je gay, a už jen ze svojí podstaty tudíž nemůže volit ani křesťanské demokraty, natož stranu, která svoji politiku staví na nenávisti k menšinám. Oba má ale rád, sporná témata nevytahuje a je spokojený, když může s nimi a jejich rodinami trávit čas.

Rozdílnost tří bratrů tak nemůže být větší – zarytý a nenápadný křesťan, výrazný odpůrce menšin plný nenávisti a gay, který se ze zjevných důvodů nemůže v rámci politického boje přiklonit k názorům ani jednoho z bratrů. Přestože je stále dokola opakováno, že se nejedná o politický film, ale o rodinný příběh, nejvýraznějším znakem je právě politický boj dvou nejstarších bratrů, ve kterém je úspěšnější Tomek. Stejně tak nabízí krásnou sondu do prostředí voličů i straníků SPD, způsob, jakým dělají kampaň, a zobrazuje myšlenky, které je k takovému chování vedou. Jinak dokument nepřináší nic nového, nepřichází v něm žádný okamžik šoku, při kterém byste si chtěli zakrýt ústa (snad jen pár záběrů z Tomkových facebookových vzkazů, ale při těch si budete chtít zakrýt spíš oči nebo uši), a tak to určitě není absolutní „must see“, bez kterého byste se neobešli. Nebude to ale ani úplně ztracených 84 minut, pokud se na něj rozhodnete podívat. Přece jen jde o realitu jednoho světa, ve kterém také žijeme.

V debatě se Hayato více rozpovídá o tom, jak jedním z mála jednotících prvků, které jej s Tomiem pojí, byl ještě donedávna tatínek, se kterým se po dlouhé nemoci při natáčení museli rozloučit. V asijských kulturách je úcta ke starším naprosto zásadní, a tak jej ani jeden nechtěli rozrušovat svými neshodami. Ještě než se rozloučí s publikem a poděkuje za další debatu, vyzývá nás k účasti v nadcházejících volbách do evropského parlamentu, kam sám kandiduje z 10. místa. Apeluje abychom se přikláněli k proevropským stranám, protože setrvání v Evropské unii je pro Českou republikou zásadní.

 

Fotografie: oficiální fotografie festivalu Jeden svět v Olomouci

Lucie Kratochvílová

I když se tvářím, že tomu naprosto rozumím, tak většinu času nemám ani páru. Své problémy s prokrastinací vyřeším zítra. Pravdu hledám na dně lahve a má láska k vínu je nehynoucí a věčná. Úplatky beru.