Vyhledávání

Vůně orientu v Moravském divadle

Moravské divadlo v Olomouci dnes představilo první činoherní premiéru nové sezóny. Inscenace Arabská noc z pera současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga byla uvedena v režii  hostujícího šéfa činohry Jihočeského divadla Martina Glasera.

Režisér Martin Glaser odpovědel na výzvu olomouckého šéfa činohry Michaela Taranta, který ho požádal o uvedení divoké inscenace současného divadla. Arabská noc je silný text působící na divákovu imaginaci. Zároveň je také výzvou pro herce, protože budou v rámci olomouckém pojetí uzavřeni ve skleněném boxu, který značně omezuje jejich projev. Pětice herců zaručuje komorní atmosféru a provokativně laděná scéna nekonvenční zážitek.  Příběh startuje banální situací s netekoucí vodou v činžáku anonymního sídliště. Nikdo by asi  nepředpokládal, že právě toto místo se stane branou do orientálního světa Arábie. Schimmelpfenning svou hrou upozorňuje na křehkost světa okolo nás a fakt, že i jednoduchá rozhodnutí můžou změnit život ostatních i ten náš.

Neobyčejná inscenace je snahou Moravského divadla o nápaditou dramaturgii a krokem k znovuzískání renomé. Arabská noc je k vidění v premiéře 21. října od 19.00h a na první reprízu se můžeme těšit v pondělí 24. října ve stejném čase.