Vyhledávání

POZVÁNKA: Ikony českého rapu chystají koncert v Olomouci – v hlavní roli s PTK

Nedaleko Žižkova náměstí v 15 Minut Music clubu se 24. ledna bude konat naprostý odlet s PTK, Schyzem a dalšími účinkujícími. Tour Od Chebu po Ostravu zatím proběhla bez jediného zklamání. Kluci z Blakkwood Records zkrátka umí rozjet pořádný mejdan.

„PTK je ready, zase nabírá na vibes, všude plný kluby, děcka říkaj, že mě znaj.“ S tímto nadšení vítá fanoušky mladý rapper ve svém singlu Nevezmu tě z klubu domu. Den, kdy se jeho tour, která začala v září, dostane k nám do Olomouce, je konečně tady.

Do Olomouce přijede miláček českého rapu, aktuálně nejposlouchanější interpret svého žánru, Blakkwood label. Na scéně se představí PTK, Schyzo, Refew, Psycho Rhyme a Darwin – všichni naprosto natěšení na to zničit Olomouc. Česká rapová scéna se vlévá pod kůži a snaží se prodrat k uším všech, kteří se nebojí slyšet realitu. Blakkwood Records uvádí na live stage zbrusu nové talenty, kteří jsou připraveni udělat parádní show. „Rap je součástí naší identity, je v našich srdcích, tam je prostor pro tuto hudbu. V jejím rytmu je skrytá šance, že máme nějaký cíl, potenciál nebo naději, schopnost najít se v našich životech,“ popisuje své nadšení z nadcházejícího koncertu studentka Barbora z FTK. Jak říká spoluzakladatel a majitel Blakkwood Records Miroslav „Fosco Alma“ Štofla, který sám rapuje: „…bez víry není zázraku.“

PTK je nadějný rapper, který se dostal do povědomí teprve tento rok. A už na podzim odstartoval svou první tourOd Chebu po Ostravu. První koncert proběhl 7. září v pražském Rock Café. Nejoblíbenější skladbou, která naprosto uchvátila posluchače, je trilogie singlů Nevezmu tě z klubu domu. PTK vystupuje poprvé jako hlavní interpret, jeho celoroční turné je nyní v polovině. Neskutečná energie, emotivní a žhavé vystoupení, vzkazy, moc sdílet svůj náboj i s ostatními, to všechno můžete zažít. 

„Píšu to, co vidím, to, co žiju, to, co dělám, to, co bych chtěl dělat, to, co jsem dělal, prostě všechno okolo mě,“ odpovídá rapper v rozhovoru pro Czechmag na otázku, co je jeho inspirací. Takoví jsou kluci z Blakkwoodu, když se dostanou na life show, nezklamou ani na jediném ze svých vystoupení. Jak o sobě říkají na oficiálních stránkách: „Vše, co děláme, děláme tak, abychom z toho měli v první řade radost.“ 

Skupina se skládá z individuálních hudebních jmen. Interpreti se liší texty, stylem hudby, beatem i projevem. Tím krásnější je vidět spolupráci rapperů v labelu a jejich společné písně. Naprosto fascinující mi přijde, že většina hudebníků má své tvůrce hudby, producenty, manažery a textaře, ale tihle kluci si většinou skládají celou svou tvorbu sami nebo spolupracují s DJ's či mezi sebou.

PTK je na rapové scéně nováček, ale proti všem předpokladům bezkonkurenčně začínající hvězda. Jeho progres je znát mnohem víc než u interpretů, kteří začali tvořit dříve. Nezpochybnitelně v sobě ukrývá potenciál, který se ještě neměl šanci dostatečně projevit. Pseudonym PTK neboli Pekiti Tirsia Kali lze volně přeložit jako „boj na blízko". Filosofie výrazu vznikla na souostroví Filipíny, jedná se o životní přesvědčení či nutkání. „Víra v život a ne ve smrt, víra v úspěch a ne v prohru a víra v dobré zdraví a ne v nemoc, na každém kroku nová síla,“tak zní poselství člověka s tímto mottem.

SCHYZO je druhým interpretem sobotního koncertu. Jeho styl se nepodobá nikomu jinému z labelu, je často označován za hororcore, nebo mordorcoreJak termín napovídá, některé jeho písně jsou ještě větší mordor než ten, který známe z Pána prstenů. Schyzo ve své tvorbě odkrývá nejtemnější zákoutí lidské duše a popisuje ohavné činy, které jsou lidé schopni vykonat. Hip-hopu se věnoval od roku 2009, kdy vydával hudbu pro vydavatelství Gozilla Independent. Nyní spolupracuje na deskách s dalšími umělci a také na projektech v Blakkwoodu.

PSYCHO RHYME – skvělá hudba se skvělou osobností. Enormně energický klučina s hadími dready na hlavě. Od doby, kdy se díky spolupráci s Protivou přidal k labelu Blakkwood, baví jeho naprosto osobitý styl a extravagance stále větší počet lidí. Jeho kreativita a mimořádný hudební talent jsou u tak mladého producenta opravdu neobvyklé. Na začátku tour Od Chebu po Ostravu se konal koncert i v jeho rodném městě, ve Frýdku-Místku. Bylo to Dejánovo vůbec první vystoupení v jeho domovině s Blakkwoodem a novými spolupracovníky. Nadšenci hip-hopu z Dejánova hoodu vytvořili strhující atmosféru. Divoký východ, divoký původ – to se jen tak nezapře. Z výrazu ve tvářích mládeže se dalo vyčíst, jak moc je Moravskoslezský kraj hrdý na to, že si může připisovat takovou začínající hvězdu. Psycho Rhyme už v patnácti vydával své první skladby a snažil se prorazit. Hudba je základ jeho já, dokáže na sobě změnit spoustu věcí, ale podstatu nikdy. Dnes jedenadvacetiletý hudebník vymetá koncerty a výsledky své usilovné šestileté práce sdílí se světem.

REFEW je naprosto nefalšovaný Pražák, vlastním jménem Erik Gábor. V našem českém rapovém světě zdaleka není žádný nováček. Hudbou se zabývá od roku 2014, od té doby vydal čtyři oficiální CD. Byl jedním z hlavních interpretů nejprofláknutější tour Big Boss, která objela celé Česko. Mimo jiné účinkoval v dokumentárním filmu o rapu s názvem Kmeny. Z jeho nabytých zkušeností můžeme vyvodit, že se ve svém oboru vyzná, což dokazuje i fakt, že spolupracuje a vydává singly s velkým množstvím začínajících umělců.

Z Blakkwood Records nesmíme zapomenout na PROTIVU, který pochází z Jindřichova Hradce. Tento interpret stál u naprostého počátku rappu v ČR, byl nejvilnějším a jedním z nejposlouchanějších rapperů v letech 2014–2017. Poté se ztratil, ani jeho přátelé z Blakkwoodu neví vůbec nic o tom, kde by se teď mohl nacházet. Tomuto odvážnému hudebníkovi vděčíme za příchod PTK a Psycho Rhyme do Blakkwood Records. Patetickou ironií je, že už se nemůžeme potěšit poslechem všech třech na jednom koncertě. Snad nevyhledává Lil Peepův osud a ještě jej uvidíme nejen na scéně.

Nahrávací společnost Blakkwood, která nám ve webové formě představuje svůj vlastní fashion style, se snaží pomoct všem začínajícím rapperům a umělcům v branži. Tento label, s kořeny v našem hlavním městě, rozjíždí koncertní dráhy s různým složením umělců. Pro spoustu lidí je Blakkwood komerční kvůli prodeji vlastního merche, kterým si společnost sama na sebe vydělává. Blakkwood se však nikdy nesnažil popřít nebo snad propagovat opak. Blakkwood pořádá koncerty po celé České republice. Nejnovější je právě tour Od Chebu po Ostravu, která, jak už název napovídá, začínala v Chebu, ze kterého pochází Patrik. Tour obsahuje 29 koncertů. Tak jako se jim povedlo zrušit kulturák ve Frýdku-Místku, kde se dostavilo přes 600 nadšenců rapové hudby, tak jako zničili Ostravu a tak jako to zničili všude, jsou připraveni zničit Olomouc. Už brzy se jejich bordel bude rozléhat po našich ulicích.

Tak nezapomeňte – 24. listopadu v 15 Minut Music clubu od 21:00! Lístky můžete zakoupit zde.

 

Foto a ilustrace: Veronika Bělešová

Veronika Bělešová

Je mi 20, studuji žurnalistiku, zajímám se o umění. Mým snem je naučit se surfovat. Mimo jiné mě baví longboard, snowboard a yoga.