Vyhledávání

Večer nabitý k prasknutí!

V úterý 17. března 2015 se v Besedním sále Muzea umění konal literárně hudební večer a už podle avizovaného programu bylo jasné, že bude dlouhý a umělecky bohatý. Pozvánka na akci lákala návštěvníky především na autorské čtení Víta Kremličky, ale na programu měl být i křest sbírky poezie a hudební recitál tří skupin. 

foto 1

Celým večerem posluchače provázel olomoucký básník a hudebník Miroslav Miky Marusjak. Akci započal Vít Kremlička představením své připravované knihy, která nese název Amazonské medy. Autor se pro její sepsání nechal inspirovat událostí, která se stala před několika lety v Amazonii, kde těžaři pro zábavu upálili Indiánskou dívenku. 

Kremlička po této události začal pracovat na překladu Indiánských legend, který podle něj potřeboval ozvláštnit. Nakonec se rozhodl text jazykově obohatit a vytvořil dílo, kde se střetává jazyk původních obyvatel s dnešním industriálním jazykem. Vzniká tak umělecky významové napětí. „Setkává se tu naše současnost a bezčasí minulosti stovek a tisíce let,“ poznamenal sám autor. Kremličkův přednes naplnil sál úžasnou atmosférou, která se nesla v duchu pohody, smíchu a bájných čar a kouzel. 

marusjak

Literáta vystřídal výstup  underpopových hudebních skupin – pražské Tiché lodi a brněnský Žen. Odchylkou z programu byl avizovaný křest sbírky poezie Mikyho MarusjakaNa křídlech ptáků, který se nekonal. O Mikyho přednes ale nebyli posluchači připraveni, jelikož vystoupil se svou kapelou Miky & Poetic band.

Za celý večer byl poměr mezi literaturou a hudbou rovnocenný.  Jen trvání akce bylo na mnohé návštěvníky až přespříliš, ani ne polovina posluchačů vydržela dvou a půl hodinový program až do konce.

Foto: www.olmuart.cz, www.nymbursky.denik.cz