Vyhledávání

United Flavour předvedli v Účku skvělou show.

Španělsko, Pobřeží Slonoviny, USA, Česko, Slovensko. Všechny tyto státy byly v poslední březnový večer zastoupeny na pódiu olomouckého U-klubu. Sedmičlenná multikulturní kapela United Flavour tam přivezla nové album Attitude a před naplněným sálem předvedla velmi energické vystoupení a skvělou show.

Koncert začal o půl hodiny později, než stálo v programu klubu. Návštěvníci jsou si však tohoto trendu patrně vědomi, a tak sami přicházeli se zpožděním. Jak se sál postupně plnil, houstla i atmosféra. Nikoliv obrazně, ale v technickém slova smyslu. Vzduch v klubu se mísil s marihuanovým kouřem. Vzhledem k chabé klimatizaci se klub kouřem rychle nasytil a vytvořila se tak pravá vůně reggae.

Koncert trval přibližně dvě a půl hodiny. Skladby repertoáru byly vybírány ze dvou alb, která mají United Flavour na kontě. Přestože ve studiovém podání jsou nahrávky poměrně krátké, naživo byly spojovány a natahovány až na desetiminutové sety. Písně často protínaly instrumentální vložky nebo komunikace s publikem. Jednotlivé skladby odděloval silný potlesk.

Více kultur, bohatší hudba.

Zmínka o tom, že se jednalo o reggae koncert, je vlastně pravdivá jen z půlky. United Flavour ve svých písních kombinují více žánrů a nálad. A funguje to náramně. Olomoucké publikum dokázali rozhoupat lehkovážným reggae či roztančit  přímějším nádechem r’n’b. V některých momentech se nebáli narovnat rytmus, zdůraznit údernou dobu a rockovým feelingem hudbu přitvrdit. Určitě i díky této pestrosti neztráceli diváky na tak nezvykle dlouhém koncertu.

Je toho ale víc, co lidi na United flavour baví. Zvláště pro středoevropského diváka je velmi zajímavá multikulturnost kapely. Národnostně pestré složení hudebníků jim umožňuje míchat různé prvky hudebních tradic a cítění příznačných pro jednotlivé kultury. Tuhle rozdílnost může být těžké změnit v přednost, ale United Flavour se to daří. Výbornou esencí je například španělský temperament zpěvačky Carmen nebo černošský feeling baskytaristy Djeie.

Při hodnocení hudebních kvalit kapely se prakticky nedá vyhnout jednostrannosti. Po instrumentální stránce předvedli hudebníci výkon bez jediného problému nebo místa, kde by to takzvaně skřípalo. V průběhu vystoupení pak prokázali svou virtuozitu v instrumentálních sólech, která trvala i několik minut.

Výborná show a zajímaví hosté.

United Flavour si do Olomouce pozvali několik hudebníků „na pomoc“. Na saxofon a příčnou flétnu je téměř po celý koncert doprovázel jediný český host večera Radimo. Dechové nástroje k tomuto druhu hudby patří. Výborně zněly i na koncertě a je kupodivu, že United Flavour do své sestavy ještě žádného dechaře nepřizvali nastálo. Mikrofonu se v několika písních chopil německo-egyptský zpěvák U-cee a senegalský zpěvák a tanečník Koalack, který své pohybové dovednosti předvedl i na pódiu.

Největší přínos hostů nebyl ve vokálech, ty by ostatně zastali i stálí členové kapely. Důležitější byla show, kterou na pódiu předvedli. Ta překročila hranice klubové scény a nic si nezadala s vystoupeními větších a populárnějších kapel, které za choreografické týmy a audiovizuální show platí statisíce korun. United Flavour nepotřebovali nic z toho, aby diváky přiměli k poslušné spolupráci. Ti na povel skákali, dřepěli, zpívali nebo mávali rukama nad hlavou ze strany na stranu v rytmu hudby.

United Flavour se přídavkům nevyhnuli. Na pódium se vrátili na dalších dvacet minut a s diváky se rozloučili několika hity, například skladbou Revolution z alba Unity. Výkonu United Flavour opravdu nemám, co bych vytknul. Na kapelu se dobře dívalo, a taky se dobře poslouchala. Koncert byl ve všech aspektech zkrátka výborný.

Václav Laga

[gallery link="file"]