Vyhledávání

„Turci se více smějí," říká studentka psychologie Elif.

Sympatická dvacetiletá Elif přijela z rodného města Izmir studovat do Olomouce psychologii. Je to pro ní první větší pobyt v zahraničí, ale zatím vše zvládá skvěle. Brzy si na naše město zvykla, a dokonce si oblíbila i život na koleji: „Je to pro mě další nová příležitost a líbí se mi!“

 

 

                                        

Proč ses rozhodla pro Českou republiku?

Měla jsem možnost si vybrat mezi dvěma univerzitami -v Polsku a v České republice. Měla jsem ale pouze krátký čas na rozhodnutí, a tak jsem si vyhledala krátce něco o obou univerzitách - způsob výuky, město a možnosti, které univerzity nabízely. Vybrala jsem si proto Univerzitu Palackého.

Existují nějaké rozdíly mezi univerzitami ve Tvém rodném Turecku a tady v Česku? Popřípadě jaké?

Když je budu porovnávat, tak to nebude úplně spravedlivé, jelikož katedra psychologie na mojí univerzitě (İzmir Katip Çelebi University) byla teprve nedávno otevřená. Ale obecně bych řekla, že se v Turecku více hledí na známky. Přijde mi, že pro vás to není tak důležité. Nevím, jak se liší vyučování stálých studentů a těch, kteří jsou na Erasmu, ale líbí se mi, že nás je málo. Dává nám to větší prostor pro vyjádření se. To je podle mě důležité, zejména pro sociální studia. V neposlední řadě, máme zde možnost studovat více oborů psychologie.

Co pro Tebe bylo nejtěžší v prvních dnech?

Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem jela někam sama a trochu jsem se bála. Ale jak jsem přijela, cítila jsem se jako doma. Jediný problém mám při nakupování, protože tu nejsou anglické popisky. Musím si zvyknout. Nicméně lidé jsou zde milí.

Máš ráda Olomouc a možnosti, které Ti město nabízí?

Na Olomouci se mi líbí především její historická stránka. Je tu ticho a klid. Také je pro mě snadné dostat se kdekoliv tramvají nebo autobusem. Krásné město pro život.

A jací jsou Češi oproti Turkům?

Tak to je těžká otázka. Myslím, že Turci se víc smějí. Ale nejsem si jistá. Češi jsou ale také milí.

Co Ti zde z domova chybí nejvíce?

Přijela jsem teprve před dvěma třemi týdny, ale brzy jsem si tu zvykla. Přesto mi toho tolik chybí! Nejvíce rodina, přátelé a způsob, jakým jsem trávila volný čas doma.

Vím, že poprvé bydlíš na koleji? Jaká je to pro Tebe zkušenost?

Líbí se mi to hodně! Je to pro mě další nová zkušenost. Navíc se spolubydlícími dobře vycházíme, takže jsem spokojená.

Štěpánka Baťková

Jsem z České republiky. Píšu do tohoto časopisu.