Vyhledávání

Tři studentky UP stráví své prázdniny v Bangladéši

Začátek prázdnin rozhodně pro Helenu neznamená flákání. Společně s Markétou Nešporovou, Ivou Musilovou a Štěpánkou Pecháčkovou si totiž pro vás připravila exkluzivní reportáže a články z Bangladéše. Holky studující na Cyrilometodějské teologické fakultě humanitární a sociální práce sem totiž odjely na tříměsíční praxi. Proč tam jely, čeho se nejvíce bojí a co je vlastně Světomat se dozvíte v následujícím rozhovoru, který je úvodem k článkům, kterými budou holky v průběhu prázdnin na stránky Heleny v krabici přispívat.

Mohly jste si vybrat z více oblastí? Pokud ano, proč jste si vybraly zrovna Bangladéš?

Markéta:Mohly jsme si vybírat z celého světa. Oblast jižní Asie je super a hlavně mě zajímala činnost organizace Thanapara Swallows.

Od června do září budete působit v neziskové organizaci Tanapara Swallows. Mohly byste čtenářům Heleny v krabici tuto organizaci a její cíle více přiblížit?

Štěpánka:Organizace Thanapara Swallows Development Society je nezisková organizace nacházející se na severozápadě Bangladéše. Založili ji švédští rozvojoví pracovníci po válce za osvobození Bangladéše v roce 1971, kdy pákistánská armáda ve vesnici zabila přes 100 mužů. Jejím posláním je především komunitní rozvoj oblasti, rozvoj Fair Trade produkce a ekologického zemědělství.

Co bude náplní vaší práce v této organizaci a je zde nějaké téma, kterému byste se chtěly v rámci praxe více věnovat?

Iva: Každá se chceme věnovat něčemu jinému, ale především v makro perspektivě, takže z hlediska řízení organizace. Nejprve se zaměříme na tvorbu webové prezentace a PR organizace. Já bych se chtěla více věnovat programu zabývajícím se domácím násilí na ženách.

Markéta: Mě zajímá fungování "Handicraft Program" (program TSDS zaměřený na produkci fair trade oblečení), vzdělávání dospělých a zvyšování jejich kapacit. Ráda bych zde i na toto téma provedla výzkum pro svou diplomovou práci.

Štěpánka: I já plánuji využít svůj pobyt k provedení výzkumu pro diplomovou práci. Chci využít participativního mapování ke zjištění místních zdrojů a potřeb v sektoru vody a sanitace.

Co od praxe očekáváte?

Iva:Očekávám, že se naučím praktické dovednosti, které jsem ve škole nezískala.

Markéta:Očekávám mnoho nových osobních i profesních zkušeností, proniknutí do místní kultury a skvělé poslední studentské prázdniny.

Čeho se během vašeho pobytu v Bangladéši nejvíce obávate, a na co se naopak nejvíce těšíte?
Iva:Obávám se toho, že budu celý pobyt trpět průjmem (smích) a taky, že neuskutečním svůj výzkum. Těším se na místní lidi, kulturu a na nové zážitky, profesní i osobní.

Štěpánka: Před odjezdem jsem se bála, jak budu zvládat monzunovou sezónu a pobyt v pro mě neznámé islámské kultuře. To už mě teď netrápí, ale za to mám pochybnosti o  provedení svého výzkumu. Těšila jsem se a těším se na změnu, na všechno nové.

Markéta: Bála jsem se cesty sem, jak nás přijmou (zvlášť z hlediska toho, že jsme ženy), a také jazykové bariéry. Těšila jsem se na pohodu, klid, teplo, pomalé plynutí času.

O vašich bangladéšských zážitcíh si čtenáři Heleny v krabici mohou přečíst i na vašich stránkách. Na co všechno se čtenáři mohou těšit a co je vlastně Světomat?

Markéta: Na co se mohou těšit? To uvidíme podle toho, co zažijeme.

Iva:A podle toho, jaké budeme mít připojení na internet.

Štěpánka: Světomat je občanské sdružení, které jsme založily. Rády bychom uskutečnily nejenom svoji zahraniční stáž, ale pomohli i v tom dalším. Chceme vytvořit prostor pro sdílení zkušeností a přípravu před odjezdem a podpořit a motivovat začínající cestovatele. Více se o Světomatu čtenáři mohou dozvědět také zde.

 

Fotografie: Markéta Nešporová