Vyhledávání

TIP: Univerzita láká na svůj V.Ř.E.D.

Pokud se poohlížíte po nějakém způsobu, jak kulturně strávit některý z nejbližších večerů, pak pro vás máme jeden zaručený tip. Třetího dubna se totiž v Olomouci opět odehraje filmová přehlídka V.Ř.E.D. Tento progresivní festival studentských filmů Univerzity Palackého se tento rok uskuteční už po čtrnácté a letos představí přes dvacet snímků vyprodukovaných právě studenty Univerzity Palackého.

„Unikátnost této akce tkví především v dlouholeté tradici, ale také v tom, že v Olomouci žádný podobný festival není,“ řekl Tomáš Drahorád, jeden z pořadatelů festivalu. „Jde nám o semknutí všech možných filmařů pohybujících se na univerzitě,“ dodal.

Festival nemá žádné vyhraněné tematické zaměření, filmy však budou rozčleněny do tří kategorií, a to experimentů s obrazem, animovaných filmů a hraných filmů. Letošní ročník může nalákat zejména na širokou škálu snímků, ale také na doprovodný koncert, který proběhne v kapli Božího Těla hned po vyhlášení vítězů festivalu. Zde zahrají Miltz se svými rytmy ve stylu techno a house a poté Maimris, což je DJ z pardubického labelu Panda Unity. Samotné promítání proběhne v prostorách divadelního sálu Uměleckého centra Univerzity Palackého, tedy v budově bývalého jezuitského konviktu na ulici Univerzitní.

Celá událost je výsledkem dlouhodobé činnosti tří osob – Anny Chrtkové, Hynka Spurného a Tomáše Drahoráda. Na festivalu se ovšem podílí i spoustu dobrovolníků z řad studentů. Ti tak zajistí kromě samotné technické stránky festivalu například také občerstvení.

Nápad na V.Ř.E.D. se před více než čtrnácti lety zrodil v hlavách studentů filmové vědy na základě poznání, že spousta z nich má „v šuplíku“ filmy, které natočili před krátkou, ale i delší dobou. „Zařízení na audiovizuální záznam tehdy nebyla zdaleka tak rozšířená. Většina autorů měla navíc jen analogové kamery, často i půjčené,“ řekl Jiří Neděla, jeden z pamětníků prvního ročníku festivalu. „Neměli jsme o svých tehdejších filmech žádné přehnané mínění. Viděli jsme na nich chyby a smáli se jim, i když byly mnohdy myšlené vážně. Brali jsme to celkově dost sebeironicky,“ dodal Neděla.

Co se týče názvu festivalu, tedy V.Ř.E.D., vychází z poznámky Martina Čiháka, pedagoga, který tehdy vedl seminář avantgardního filmu o snímku Andaluský pes Luise Buñela a Salvadora Dalího, o němž prohlásil, že jde o vřed na těle kinematografie. Aby název nebyl tak jednoznačný, dostaly se mezi písmena tvořící název tečky evokující zkratku. „Význam této zkratky se autoři snažili ex post vymyslet, ale nic elegantního je nenapadlo,“ doplnil Jiří Neděla.

 

Autor článku: Mikoláš Rec

Autor fotek: Jakub Grolmus

Výplňový text, než si autor doplní info.