Vyhledávání

PR článek: THREE4DANCE SPOJUJE TANEČNÍ OSOBNOSTI Z ČESKA, SLOVENSKA A MAĎARSKA

Tři osobnosti ze tří evropských zemí, které pojí jedna vášeň – tanec. Za názvem projektu Three4Dance se skrývají Noémi Kulcsár z Maďarska, Peter Dedinský ze Slovenska a Robert Balogh zastupující Českou republiku. Uznávaní choreografové připravili v Moravském divadle Olomouc jedinečnou inscenaci. Komponovaný večer se nese ve znamení osobitých tanečních kreací na kompozice Maurice Ravela, Igora Stravinského a Gustava Santaolally.

Cílem projektu je představit olomouckému publiku moderní taneční díla, jejichž pojítkem jsou choreografové působící ve středoevropském prostoru. „Ke spolupráci s naším souborem jsem proto pozval významnou maďarskou choreografku Noémi Kulcsár a bývalého sólistu baletu Slovenského Národního divadla Petera Dedinského. Tvorba obou osobností vyrůstá z kořenů evropských prostředí, což bez výhrad splňovalo naše podmínky. Kromě toho jsme my choreografové představiteli tří různých generací. Naše díla tak reprezentují tři odlišné světy, které se v rámci jednoho večera setkají na scéně Moravského divadla,“ vysvětlil umělecký šéf olomouckého baletu Robert Balogh.

Tanečnice a choreografka Noémi Kulcsár má za sebou účinkování v inscenacích Louskáček, Dáma s kaméliemi či Romeo a Julie i pedagogické působení v Maďarské taneční akademii. Pro první spolupráci s olomouckým baletem zvolila Petrušku, dílo Igora Stravinského z roku 1911. Peter Dedinský si vybral skladby Gustava Santaolally, držitele Oscara za hudbu k filmům Babel a Zkrocená hora. „Jeho hudba je specifická a pro mě velmi magická. Dává mi jako choreografovi velkou svobodu,“ popsal Dedinský. Robert Balogh vytvořil choreografii na slavné Bolero francouzského skladatele Maurice Ravela. „Charakter této skladby vyžaduje mimořádné nároky na choreografa a jeho fantazii, cit ke stylu, kompozici a gradaci. Práce na Boleru byla mimořádně inspirativní a vzrušující,“ zdůraznil Balogh.

V inscenaci vystupují sólisté a demisólisté baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani, Emily Joy-Smith, Rachel Hickey, Lukáš Cenek, Paul Oliver či Damani Williams.

 

Více na www.mdol.cz

Externí pracovník

Výplňový text, než si autor doplní info.