Vyhledávání

Svatý Martin sice nepřijel na bílém koni, ale víno nám dovezl

Na olomouckém Horním náměstí minulý pátek začaly tradiční oslavy svatého Martina. Jako již tradičně, tato akce s sebou přinesla cimbálovou muziku, víno, více vína a něco k snědku, tedy ideální kombinaci požitků pro milovníky českých tradic a zábavy.

 

 

Díky rozhodnutí vinařského fondu lze letos degustovat mladá vína již od 8. listopadu. Většina českých měst proto začíná s oslavami brzy a Olomouc není výjimkou. Ve velkém svatomartinském stanu a dřevěných stáncích se představuje nejmladší ročník vín pod značkou Svatomartinské víno. První vlaštovky vinařské práce se vyznačují svou jiskrností, lehkostí a svěžestí. Jsou určeny k přímé konzumaci.

V hlavním stanu na Horním náměstí si návštěvníci mohou zakoupit degustační sklenici za padesát korun. Samotná vína je možné koštovat po půl decilitru, tudíž ochutnat více druhů bez společenské indispozice. V okolních stáncích se prodávají uzenářské či sýrařské pochutiny, nechybí ani tradiční dřevěné výrobky. Celkovou pohodovou atmosféru dokreslují regionální cimbálové muziky, které se střídají na ozvučeném pódiu.

Svatý Martin se stal prvním světcem, který nezemřel mučednickou smrtí. Původně římský důstojník proslul svou skromností a poctivostí. Jedním z jeho atributů je rozpůlený důstojnický plášť, o který se rozdělil s žebrákem jedné mrazivé noci. Později se Martin nechal pokřtít a žil poustevnickým životem v klášteře na jihu Francie. Když jej lidé vyzývali, aby se stal biskupem, údajně se před nimi schoval v husinci. Husy jej však svým hlasitým kejháním prozradily a odpykávají si proto každoroční trest na pekáči. Svatomartinské zvyky souvisejí s koncem hospodářského roku a poslední veselicí před začátkem adventního půstu.

Svatomartinské trhy v Olomouci budou pokračovat do 15. listopadu. Týden poté na ně naváží trhy vánoční. Do konce roku je na Dolním náměstí zprovozněné také kluziště pod širým nebem. Ledová plocha je zdarma přístupná každý den od šesti do deseti hodin.

Foto: Štěpánka Némethová

Štěpánka Némethová

Studentka s hlavou v oblacích a nohama na zemi. Když neví co říct - usmívá se.