Vyhledávání

Studium v číslech: Nejčastěji studenti jezdí vlakem a bydlí na kolejích

Součástí procesu rozhodování o vysoké škole je kromě výběru univerzity či studijního oboru důležitá také otázka bydlení. Je třeba zamyslet se nad spoustou praktických otázek: Jak daleko to budu mít do školy? Jaké mám k dispozici spojení? Mám možnost získat ubytování na kolejích, nebo budu raději rovnou hledat vlastní bydlení na privátu?

Ovšem nejen studenti prvních ročníků se snaží co nejefektivněji vyřešit cestování do školy či případné bydlení v univerzitním městě. V tomto dílu seriálu z průzkumu mezi studenty jsme zjišťovali, kde studenti nejčastěji bydlí a jak se dopravují do školy.

Ať žije studentský život na kolejích!

Z dotazníku rozšířeného mezi více než patnáct set olomouckých studentů vyplynulo, že nejvíce lidí bydlí na kolejích. Téměř 42 procent dotázaných uvedlo, že pochází z oblastí mimo Olomouc a během studia si chtějí vyzkoušet pravý studentský život na společných ubytovnách. K tomu patří studentské párty na chodbách, kde se hromadně v pokojích a přilehlých prostorách pořádají domácí večírky ve velkém nebo společné kuchyňky a sprchy, kde je možné poznat spoustu nových lidí a zvyklostí.

Další početná část, 38 procent studentů, zvolila během studia variantu bydlení na privátu. Jedná se ale o možnost náročnější na vlastní přičinění při hledání vhodného bytu a spolubydlících. Výhodou individuálního bydlení ovšem většinou je více prostoru a soukromí za cenu srovnatelnou s výší poplatků za ubytování na koleji. A jelikož Olomouc je univerzitním městem již velmi dlouho, jsou zde podmínky pro stěhování téměř dokonalé – nabídky bydlení, spolubydlení či podnájem najdete na každé nástěnce.

Ze zbylých studentů jich 14 procent pravidelně dojíždí z více či méně vzdálených lokalit. A nejmenší procento tvoří studenti, kteří pochází přímo z Olomouce. V rodném městě se rozhodlo studovat jen 95 z dotázaných vysokoškoláků.

 

ČTĚTE TAKÉ: Většina studentů si při škole přivydělává/Filozofové a právníci vedou pravý studentský život/Polovina studentů chodí na nepovinné přednáškyV pohodlí domova se učí většina studentů

 

Cestou necestou, busem, nebo vlakem

I když Olomouc není z nejrozlehlejších, stále chvíli trvá, než se studenti dopraví z bytu, kolejí, domovů či nádraží do prostor školy. Při dojíždění největší část studentů cestuje vlakem (33 %) a přes město následně pěšky nebo tramvají. Druhá nejpočetnější skupina studentů využívá cestu do školy k protažení těla, a chodí pěšky (14 %). Autobusem a tramvají cestuje zhruba pětina dotázaných, a to jak studentů dojíždějících, tak i místních. Jelikož autobusové linky mají širší dosah než tramvajové, využívá tuto formu dopravy větší část studentů. V případě movitějších či pohodlnějších se najde i malé procento těch, kteří do školy jezdí vlastním autem, ať už cestují jen po Olomouci, nebo dojíždějí ze vzdálenějších měst. Tuto variantu ovšem ztěžuje nedostatek parkovacích míst v okolí školy. Navíc se jedná o historickou zástavbu, je zde malý prostor pro parkování, stejně jako ve většině center našich velkých měst.

 

Pokud stále zvažujete, jestli se přestěhovat na privát, nebo si vyzkoušet život na kolejích, nestojí to tolik sil ani peněz otestovat všechny možné varianty. Jen je třeba zamyslet se nad požadavky, které máte na bydlení, a seřadit si vlastní priority. Jestli zvolíte koleje v centru: levnější, ale se společnými sprchami a kuchyňkami, s menším soukromím, nebo raději vyberete lepší variantu kolejí po buňkách: sice dále od školy (podle fakulty), trošku dražší, kde ale budete mít víc klidu a soukromí. Podobně se dají rozlišit i privátní byty: větší, s více lidmi, menším soukromím, ale levnější, nebo naopak skromnější na rozlohu, bez několika párů spolubydlících, s větším vlastním prostorem, za který se ovšem platí. Priváty jsou k dispozici v centru i v okolí a ceny jsou velmi individuální. Stačí se jen nebát a trošku hledat.

Kdo je studentská doktorka? Jaké má „pravomoce“ a možnosti? Kolik studentů její služby využívá? Sledujte Helenu a čtěte již příští úterý!