Vyhledávání

Srovnejte s novou knihou sourozence do latě

Máte malého sourozence, který vám po příjezdu domů drásá celý víkend nervy? Přinášíme tip, jak zkrotit neposednou dětskou fantazii a posílit nejen vzájemné vztahy, ale také mozkové závity. Zkuste knížku s názvem Trénujeme logické myšlení – pro děti od 9 let z pera francouzského pedagoga Rogera Rougiera.

Matematika je pro mnohé z nás už od útlého věku pekelná disciplína. Pojmeme-li ji však zodpovědně a přimícháme-li k ní trochu zábavné formy, soutěživosti a obrázků, může nakonec vyústit i v zábavnou hru. A přesně o to se také snaží nová kniha nakladatelství Portál.

DSC_0039

Sešit obsahuje dohromady 50 úloh rozdělených do osmi sekcí podle toho, co se v nich zrovna trénuje. Děti tak mohou rozvíjet logické a matematické myšlení pomocí dedukce, správných kombinací a přesného určování v čase, prostoru nebo textu. Některé z úloh připomínají matematickou část přijímacích zkoušek na střední školy, takže své schopnosti zajisté jednou zúročí také v praxi.

DSC_0050

„Chceme povzbudit zájem dítěte a umožnit mu příjemné okamžiky přemýšlení a objevování. Během luštění je vedeno k tomu, aby se stalo aktivním čtenářem při vyhledávání informací v textech nebo obrázcích. Zároveň ostřilo svou zvědavost a touhu poznávat a podněcovalo představivost, reflexi a schopnost dedukce,“ naznačuje autor v úvodu následující stránky.

DSC_0057

Každá úloha má na horní straně listu text doplněný o ilustraci. V dolní polovině označuje lupa položenou otázku, kterou mají malí Fiškusové vyluštit, a hned pod ní jsou možné odpovědi. K nalezení výsledku lze použít i dvě či tři nápovědy, které dítěti pomohou potvrdit nebo vyvrátit jeho hypotézu. Nebojte se, že budete před sourozenci za blbce. Správné řešení naleznete buď vzhůru nohama na okraji stránky, nebo vám k němu pomůže takzvaný „tajemný oddíl“ (tabulka, věta, obrázek, atd.) na konci každé sekce. Do něj byste měli zapsat všechny výsledky předchozích příkladů, které následně odhalí tajemný klíč a úspěšnost.

DSC_0061

Obtížnost hádanek se postupně stupňuje, a co na začátku zabralo pár vteřin, potrápí dospělého i několik minut. Podle mého názoru je ale forma pro děti velmi přitažlivá a poutavá. Na zkoušku jsem knihu půjčila své desetileté sestře, která z ní byla nadšená. Prvních deset úloh mi tak zajistilo alespoň půl hodinu klidu v autě. Nicméně si nejsem jistá, jestli některé příklady nejsou pro děti složité až příliš, a jestli nebrání kreativnějšímu myšlení. V úloze 45 se navíc podle mě objevuje, nejspíše kvůli překladu, chyba, a řešení je opačné, než by mělo být.

DSC_0064

Knihu zakoupíte například v nakladatelství Portál: zde

HODNOCENÍ: 75%

Foto: Veronika Svrčinová
Veronika Svrčinová

Bývalá šéfredaktorka Heleny v krabici a studentka třetího ročníku žurnalistiky. Ve volném čase se věnuji čtení knížek a zpráv, popíjení kávových nebo alkoholických nápojů a ověřování politických výroků.