Vyhledávání

Sodoma přivítala plný sál Muzea umění

Na poslední chvíli přicházíme do Muzea umění. Několik volných míst zůstává neobsazených, a tak si je zabíráme. V rámci festivalu Jeden svět nás čeká devadesátiminutový snímek Vítejte v Sodomě. Je tady úterý, druhý festivalový den.


Příběh o místu v africké Ghaně, kterému nikdo neřekne jinak než Sodoma. Na bývalém rašeliništi se nachází jedna z největších skládek nelegálního elektroodpadu, kde je dým z toxických splodin na denním pořádku. Divák se nestačí divit povrchním i hlubokým příběhům několika místních obyvatel. Někdo si sem přichází vydělat na mědi či jiných kovech, jiný se tady schovává kvůli homosexualitě, za kterou jej ve své zemi odsoudili.

V Sodomě to ovšem žije. Najdete tady hlavně mladé lidi, pracují zde i děti. „Pro můj obchod by bylo lepší, kdyby se sem dostalo ještě více odpadu,“ komentuje situaci jeden z obchodníků, který skupuje staré počítače, ze kterých vybírá měď, tu následně prodává. Nikdo tady ale nechce zůstat napořád. Nic to ovšem nemění na faktu, že všichni můžeme za nadměrnou spotřebu elektroniky, která se nakonec nelegálně dostane do území Agbogbloshie.

Po snímku následovala debata s Jakubem Rálišem, ředitelem festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, a Janou Matzenaurovou, vedoucí odboru odpadového hospodářství v Olomouci. „O tom ta investigativní dokumentaristika je. V tom je tento snímek dobrý – odhalil skutečnost, o které nikdo nevěděl, a tak se problém evropského nelegálního odpadu v Ghaně začal řešit,“ poznamenal Ráliš.

„Když se zvýší platby za elektřinu, za vodu, vlastně nám to nevadí a zaplatíme. Jakmile ale po několika letech chceme zvýšit poplatek za odpad, najednou je oheň na střeše. Přitom je situace neudržitelná, pokud chceme správně likvidovat odpad,“ popsala situaci v Olomouci Matzenaurová.

Snímek nás zasáhl natolik, že jsme přemýšleli nad svou spotřebou. Odcházeli jsme v debatě nad vlastním odpadem i nad reálným konkrétním řešením odpadů v Olomouci a České republice. Jak ale my sami můžeme přispět ke snížení elektroodpadu? Možná by se občas stačilo zamyslet nad našimi nákupy. Skutečně potřebujeme každé dva roky nový typ telefonu iPhonu? Je opravdu takovým problémem vytřídit papírový odpad a nekupovat neperlivou vodu v plastových lahvích? 

Foto: Lukáš Kubala

Lýdie Hájovská

Studentka pavědního oboru Žurnalistika na Univerzitě Palackého. Kromě Heleny v krabici činná také na serveru DobryZpravy.cz. Svou upřímnost a tvrdohlavost někteří (k její nelibosti) zaměňují za drzost. Směje se i vtipům, které ostatním vtipné nepřipadají.