Vyhledávání

Smích, básně a A stromy jako tanečnice. „Kosťa“ Tsivos pokřtil svou knihu

Dvoumetrový, věčně usměvavý pohodář, kterého zná snad každý (nejen) z fildy. Ačkoliv má v občance napsáno Konstantinos, nikdo mu neřekne jinak než Kosťa. Student filozofie a kulturní antropologie nyní dosáhl velkého milníku – vydává básnickou sbírku.

Je pár minut po sedmé večerní, když kráčím přes potemnělé Horní náměstí směrem ke kinu Metropol. Jakmile se blížím k baru V Podpalubí, už na mě mávají veselí spolužáci. Hih, dneska bude veselo, pomyslím si. Prohodíme pár slov a poté už pokračuji do útrob korábu, kde po pár schodech vcházím do útulné kajuty. Objednáme si s kamarádkou pití a trpělivě čekáme, co se bude dít. Všude panuje uvolněná atmosféra a malým prostorem baru víří pozitivní energie.

Netrvá dlouho a do podniku vchází i ten, na kterého tu všichni čekáme. „Kamarádi, vydržte prosím ještě chvíli, už brzy začneme!“ oznámí s úsměvem. Za pár minut hudba utichne a usměvavý básník začíná představovat svou sbírku. Po krátkém úvodu a poděkování všem zúčastěným Kosťa představuje kmotra sbírky. „Původně jsem měl jiné plány. Na konci včerejšku, který byl jako z Alenky v říši divů Nádherňajs, jsem potkal na nádraží dva pány bez domova a nabídl jim, aby přišli na můj křest. Jelikož ale nedorazili, budu muset tuto poctu předat někomu jinému,“ prozradil hostům. Kmotrem se nakonec stal věrný společník, opičák, společně s kamarádkou Lucií Ješátkovou. Jednotlivé básně prokládá hudební duo Trocha Klidu, nechybí ani historky spojené s psaním básní.

A jelikož jsme vás nechtěli ochudit o zajímavosti s knihou spojené, zeptali jsme se autora na několik otázek:

Vydat knihu ve 22 letech je velký úspěch, jak se po dosažení tohoto milníku cítíš?
Cítím se skvěle. Když mi bylo čtrnáct, tak jsem si řekl, že mám takové tři velké životní cíle – přijít o panictví, založit kapelu a napsat knihu. A dneska je ten den, kdy se to všechno naplnilo, takže je to báječný pocit.

Co tě přimělo k tomu napsat knihu?
Já jsem dříve sdílel své básničky na Facebooku, pak jsem ale sociální sítě opustil a řekl jsem si, že bych své básně chtěl dostat k lidem i jinak a že je to možné. Ono to vlastně ani nebyla čistě má iniciativa, velkou zásluhu na tom má moje sestra, která mě k tomu dokopala, a maminka. Jsem moc rád, že tohle nakonec vzniklo a že za tím stojí taková akce jako dnes.

O čem vlastně jsou „A stromy jako tanečnice“?
To je právě to samotné poselství „A stromy jako tanečnice“. To, že se ti dějí nepředvídatelné momenty, prostě štěstí a ty hezké chvíle si nevymyslíš. A právě o tom to je, že musíš být otevřený možnostem, které tě k tomu dovedou. I když se věci v ten moment zdají jako šílené, měl by to člověk zkusit, už jen pro ten pocit.

Jak dlouho ti trvalo sbírku napsat?
Tohle je výbor básní asi od mých patnácti let až do současnosti. Sbírka obsahuje zhruba padesát básní, které jsem za tuto dobu napsal a poté jsem je jen seřadil.

Kdo další ti ještě pomáhal u vzniku knihy?
Velkou zásluhu má Veronika Valchová, která měla na starost grafickou podobu a sazbu. Ale opravdu největší díky patří mamce, protože právě ona je můj nejvděčnější čtenář, i když občas píšu věci, u kterých mi říká, že jsem depresivní alkoholik, ale dala do toho největší nadšení. A vlastně mou největší ispirací byla má bývalá přítelkyně, se kterou jsem zažil krásné chvíle, dále mí dva kamarádi Ondra a Honza, kteří se mnou zažili spoustu momentů a vždy mě podporovali do maxima a objevil jsem společně s nimi úplně nové světy. A samozřejmě i můj pes, což je asi to nejvíc pohodové a energické stvoření na světě.

Můžeme si někde tvou knihu koupit?
Já je vlastně ani neprodávám, ale rozdávám, takže kdokoliv, kdo mi napíše, že by ji rád měl, tak není problém si ji ode mě vyzvednout.

Redakce Kosťovi gratuluje k úspěchu a přeje mnoho dalších básní a krásných zážitků.

Zdroj fotografií: Vojtěch Gawlas

Katka Holubová

Milovnice Pusheen kočiček, starých foťáků a zakrslých králíčků, žijící si svůj #žurnalajf. Nepohrdne dobrým koncertem, vychlazeným ciderem či stabilo fixíky. Občas trochu uzlíček nervů, ve výsledku však holka do nepohody. ♥