Vyhledávání

Směle do toho, s UP Bike na kolo

Vyšla jsem si takhle v neděli do města. A jak si tak kráčím, jedna věc mě praští do očí. Přímo před Bristolem u dopravní značky stojí zamknuté růžové kolo. No jo, květen se chýlí ke konci a projekt UP Bike má za sebou čtyři týdny od svého rozjezdu. Byl měsíc cyklistiky úspěšný? A jak má našlápnuto do budoucna?

Projekt UP Bike vznikl z iniciativy nového rektora a nadšeného cyklisty Jaroslava Millera. Součástí jsou všechny možné i nemožné akce týkající se cyklistiky. Navíc podporuje různé projekty týkající se cyklistiky. Třeba právě Rekola, jenž je spolu s Do práce na kole aktivitou občanského sdružení Connect.  

Rekola spočívá v tom, že pokud někde uvidíte krásně růžové kolo zamčené ke stojanu nebo k čemukoli jinému, zadáte číslo kola do mobilní aplikace (popřípadě pošlete SMSku), obratem Vám přijde kód zámku a kolo je na libovolný čas Vaše.

UP chce po vzoru vyspělých západních vysokých škol hrát v Olomouci jednu z hlavních rolí v prosazování aktivního životního stylu, včetně podpory rozvoje cyklistky.

Když už kolo nepotřebujete, prostě ho zase někde zamknete, (nejlépe do stojanu, ale není to podmínka) a pak už jen stačí do aplikace zadat polohu kola pro další zájemce. Členství je sice placené, ale studenti UPOL mají jedinečnou možnost získat slevu. Místo dvou set korun vás tak může vyjít na pouhou stovku.

„Na stránkách rekola.cz může prvních 400 studentů i zaměstnanců UP využít této slevy zadáním emailové adresy s koncovkou upol. Na ni pak přijde ověřovací email. Za měsíc užívání tak zaplatí pouze 100 Kč. Takovou možnost nemá nikdo jiný v republice. Rekolo je tedy jen za kilo a to už se vyplatí,“ tvrdí koordinátor UP Bike Martin Kučera.

Navíc se Olomouc stejně jako dalších 16 měst v České republice zapojilo do akce Do práce na kole. Cílem je ulevit centrům měst od automobilů a třeba i zvýšit pohyb pracantů. V Olomouci se zatím Do práce na kole zapojilo zhruba 300 cyklistů. Z toho třetina je z Univerzity Palackého. „Nejenom že chceme jít příkladem, ale také jím jsme. A příklady, jak známo, táhnou,“ dodává Martin.

Kromě samotné cyklistiky jsou součástí i tematické workshopy a přednášky. Ve středu 11. června od 18 hodin se například bude v Jazz Tibet Clubu konat veřejná debata s rektorem a politiky na téma Může se stát Olomouc českým "cyklistickým" Oxfordem?

Olomouc se svými rovinkami všude, kam se podíváš, se zdá jako perfektní místo na to skočit na kolo a pořádně to rozjet. Pokud tedy odmyslíme přímo centrum (kde na kole trpím stejně jako na podpatcích), je Olomouc i její okolí solidně vybavena cyklostezkami. Kolo tedy nemusí sloužit jen jako dopravní prostředek při cestě do školy, ale i jako příjemné a užitečné zpestření jarního odpoledne.

UP Bike menší

 

Pokud chcete vědět o UP Bike víc, mrkněte zde nebo se staňte fanoušky na Facebooku.

A jak dlouho bude úspěšně rozjetý cykloprojekt pokračovat? Martin nešetří optimismem. „UP Bike jako projekt propojující všechny, kteří mají zájem o cyklistku, poběží tak dlouho, dokud minimálně z centra města nezmizí auta a před veřejnými budovami se to nebude hemžit stovkami kol,“ dodává.

 

Foto: www. ceskatelevize.cz, https://www.facebook.com/projektUPBike?fref=ts