Vyhledávání

Školné půjde platit několika způsoby

Ministerstvo školství odkrylo další informace o plánovaném zavedení školného na veřejných vysokých školách. Absolventi si budou moci podle vlastních preferencí vybrat ze tří způsobů jeho úhrady. Mohou začít splácet až poté, co jejich příjem překročí průměrnou mzdu, nebo ihned po absolvování vysoké školy. V druhém případě pak ještě budou volit mezi splátkovým kalendářem a splátkou ve výši procentuální části z příjmu. Zajímavá je také varianta placení školného ze stavebního spoření.

Tři možnosti splácení

Pokud se student rozhodne pro první variantu, začne školné splácet v momentě, kdy jeho příjem překročí výši průměrné mzdy. Kdyby se jeho výplata dostala pod tuto hranici, směl by placení odložit. V případě, že by půjčku nestihnul uhradit do věku padesáti let, nesplacenou část by doplatil stát.

Druhá možnost je taková, že student začne splácet ihned po absolvování vysoké školy a splátka bude vypočtena jako procentuální část z příjmu.

Třetí počítá s pevně stanovenou dobou úhrady. Ve hře je pětiletý, desetiletý a patnáctiletý horizont splácení. Po dobu nezaměstnanosti, rodičovské dovolené nebo příjmu nižšího než dvojnásobek minimální mzdy (v současnosti je minimální mzda 8000 korun, od nového roku počítá ministerstvo práce s nárůstem na 8400 až 8500 korun), budou spláceny jen úroky.

Využití stavebního spoření

Změna ve financování školství se také dotkne stavebního spoření, které budou moci studenti nově použít k úhradě školného. Může to být zajímavá varianta, jak se stavebkem naložit.

Stavební spoření je velmi nelikvidní. Peníze jsou na něm pod zámkem 6 let, než mohou být vybrány bez ztráty státní podpory. Nedávné rozhodnutí vlády, které právě státní podporu snížilo na polovinu, z něj navíc udělalo nekonkurenceschopný produkt na poli spoření. Pro studenty, kteří si to uvědomují a bědují, že mají stavební spoření ve svém portfoliu, to může být příležitost, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Dříve se dostat k penězům na stavebku a splatit školné bez úroků.

Přijďte podpořit Helenu 21. listopadu do S-cube, kde má svůj večírek! Více zde.