Vyhledávání

SERIÁL: Americkej deník 18. díl

Nějakým zázrakem jsme přežili arktickou noc v autě a po velmi rychlém sbalení stanu jsme se vydali na vyhlídkovou trasu po gejzírech, termálních jezírkách a divoké přírodě zvané Yellowstone. Vybrali jsme si menší okruh, protože jsme na zdolání národního parku Médi Bédi měli jen jeden den. Zastavili jsme u každého bodu na naší turistické mapě (přibližně dvacet míst) a dobře jsme udělali. Každé místo v tomhle přírodním skvostu je něčím kouzelné.

DSC04272

Yellowstone najdete jezírka nejrůznějších barev, tvarů, ale také „vůní“ - zápach síry je totiž skutečně všudypřítomný. Ať už stojíte u bazénku plného bublající hlíny, nebo u krásně průzračného skalního pramene, všude cítíte síru a obrovskou sílu země. V noci bylo -7°C a přes den se teploty přes nulu moc nepřehouply, ale když jsme se postavili k bublajícím jezírkům, sálalo na nás takové teplo, že jsme se museli vysvléknout jen do triček.

DSC04275

Když jsme přejížděli z místa na místo, měli jsme oči na stopkách, jestli náhodou neuvidíme grizzlyho. Za celou dobu jsme neviděli ani jednoho, zato jsme ale viděli spoustu bizonů. Bizony pasoucí se na loukách, bloudící lesem, dokonce i bizony řídící silniční dopravu, za kterými se tvořila solidní kolona aut, medvědi však žádní.

DSC04342

Teaser pro čtenáře: Yellowstone nebyl posledním parkem, který jsme navštívili ;).

Yellowstone má opravdu co nabídnout. Kromě všech těch horkých termálních toků pramenících hluboko pod zemí, bahnitých jezírek a divoké zvěře se můžete kochat i výhledem na obrovské vodopády, klikatící se říčky s nádhernými peřejemi a gejzíry, dosahující až několik desítek metrů do výšky. Jeden takový byl zároveň naší poslední zastávkou.

DSC04428

Old Faithful ("Starý Věrný") je to nejlepší jméno, jaké mohl tento gejzír dostat. Můžete se totiž spolehnout, že vybuchne každých plus mínus devadesát minut. V bezpečné vzdálenosti od gejzíru jsou vedle sebe umístěny lavičky, odkud můžete erupci fotit a natáčet, čehož jsme patřičně využili. Po krátké procházce jsme si zabalili svých pět švestek, zamávali schovaným medvědům a nádherným scenériím a vyrazili na dlouhou cestu na jih. Další naší zastávkou byl totiž národní park Zion, který je od Yellowstonu vzdálený zhruba 800 mil, což pro nás znamenalo jediné. Jízdu přes noc.

DSC04466

 

Zion a Vegas

Po dvanáctihodinové cestě jsme přijeli do Zionu v Utahu asi v deset dopoledne. Opět jsme se zastavili ve fastfoodu na snídani a šálek wifi a k našemu zděšení jsme zjistili, že nám nezbývá tolik času, jak jsme předpokládali. Po chvilce nekontrolovatelné paniky jsme se rozhodli náš cestovní plán trochu pozměnit. Přesto, že jsme slyšeli, že je Zion jedním z nejhezčích parků v USA, museli jsme naši návštěvu o hodně zkrátit. Navíc jsme zjistili, že o víkendech jsou místní parky a jejich kempy plné a bez včasné rezervace nemáte šanci se uchytit, takže bychom ani neměli kde přespat.

V Zionu jsme opět ukázali náš Annual Pass (vstupenka do většiny amerických národních parků) a nastoupili do shuttle busu, vyhlídkového autobusu zdarma. Plán byl takový, že se necháme vyvézt na nejvyšší bod Zionu, nafotíme si okolí a pojedeme zpátky. Nakonec jsme vystoupili o zastávku dříve a přes všechna varování: „Netoulejte se mimo vyznačené stezky,“ jsme se mimo ně samozřejmě zatoulali. Našli jsme cestu, která trochu jako turistická stezka vypadala, tak jsme se vydali po ní. Ti z vás, kteří náš deník čtou pravidelně, už určitě tuší, co následovalo. Samozřejmě, že se nám to vymstilo. Klikatá stezka končila uprostřed Virgin river a nám nezbylo, než se probojovávat různými keři a dalšími přírodními překážkami.

DSC04542

Původní plán byl projít se po stezce Angel´s landing, která nabízí nejhezčí výhledy na Zion, ale únava a nedostatek času nás donutily ke změně. Když jsme se konečně vrátili na silnici, po které jezdí vyhlídkový autobus, vrátili jsme se k autu a vyrazili do Las Vegas.

Vegas jsme nejdříve jen objeli po jednom z obřích obchvatů a zamířili k Hoover Dam, obří přehradě s výhledem na naši známou Colorado river. Pozorování okolí z přehrady při západu slunce bylo dech beroucí a nebýt úmorného čtyřicetistupňového vedra, byl by tenhle zážitek ještě o něco lepší.

DSC04608

Po přehradě jsme zamířili k našemu hotelu a zároveň i kasínu Railroad hotel. Tam jsme se ubytovali a po sprše a krátkém odpočinku jsme vyrazili na Las Vegas Blvd., který zná většina z nás jako Strip. Vzhledem k tomu, že byla sobota, tak jsme čekali, že budou ulice plné, nic nás ale nemohlo připravit na to, co jsme viděli. Strip byl lidmi naplněný k prasknutí a naše auto ujelo za hodinu strávenou na téhle neonové ulici přibližně kilometr. Nakonec jsme se znechuceni po projetí ulice plné falešných světových památek, včetně Eiffelovy věže, Sfingy, pyramid, nebo sochy Svobody, otočili a zamířili zpět do hotelu.

DSC04627

Když už bylo v našem hotelu kasíno, rozhodli jsme se ho vyzkoušet. Ale vzhledem k tomu, že jediný jednadvacetiletý byl Honza a s mou magickou, Američany-oblbující občankou technicky i já, jsme se obávali, jestli nás tam vůbec pustí. Vstup sice nikdo nehlídal, ale když jsme s Honzou dosedli k automatům, už u nás byl „sekuriťák“, který se dožadoval našich ID. Doufali jsme, že ho můj a Honzův uspokojí, ale když se ptal i na průkazy kluků, bylo nám jasné, že jsme dohráli. Pokud vám není jednadvacet, nejenže nesmíte v kasínu nic hrát, ale nesmíte se ani zdržovat na jeho území. Radši jsme si posbírali věci a odebrali se zpátky na pokoj, kde jsme po velmi dlouhém dni usnuli jako nemluvňata.


Foto: Archiv Tomáše Odstrčila