Vyhledávání

S Majálesem zpět do ČeskosLOVEnska

Zápočtový týden je za rohem, ovšem nepřinese pouze stres a starosti. Ve středu 9. května se koná již osmý ročník Majálesu Univerzity Palackého. Letošní téma je „ČeskosLOVEnsko – 100 let spolu“, které organizátoři zvolili k příležitosti 100. výročí vzniku Československého státu. Akce tedy pochopitelně nabídne to nejlepší z obou zemí a do barev naší trikolory zbarví část Horního náměstí a Bezručovy sady.

„Svézt se na vlně oslav stoletého výročí republiky se sice může zdát prvoplánové, ale vzhledem k tomu, že Olomouc je takřka geografický střed Československa a univerzitu navštěvují téměř tři tisíce slovenských studentů, nešlo odolat,“ vysvětluje Ondřej Martínek, koordinátor Majálesu. „Ačkoli jsme společnou historii přestali psát před třiceti lety a současní vysokoškoláci znají Československo jen z vyprávění, myslíme si, že jsou pouta, která nikdo nezpřetrhá.“ Proto na Horním náměstí zazní i zpěv celé verze Československé hymny. Hudby ale festival nabídne daleko více, již tradičně nezůstane tichý ani Jazz Tibet Club a Bezručovy sady. Prostřídá se zde spousta českých i slovenských hudebníků i kapel, jako například Tata Bojs, Jakub Ondra, Circus Brothers, Ježkovy stopy, Jimmy Pé, Puding paní Elvisovej,Vratko Rohoň a mnoho dalších.

Hlavním bodem festivalu bude ale nepochybně přehlídka alegorických vozů městem, kterou celá akce započne. K ní samozřejmě patří i korunovace krále Majálesu na pódiu před radnicí. „Letošní hlava pomazaná to bude mít složitější než jindy. Nejenže bude muset převzít vládu hned nad dvěma národy, ale vše navíc proběhne za dozoru ostatních zemí Evropské unie, neboť na náměstí bude paralelně probíhat Den Evropy, s jehož organizátory spolupracujeme,“ s úsměvem zmiňuje Lucie Kačerová z organizačního týmu. Procesí následně zamíří do Bezručových sadů, kde bude probíhat hlavní program.

Ten bude skutečně bohatý. V Bezručových sadech se vztyčí divadelní stan, který nabídne nejedno divadelní představení, hned vedle budou i studentské workshopy, interaktivní prezentace desítek neziskových organizací nebo nevšední sportovní program. Nově se část programu odehraje i v Pevnosti poznání, kde dojde na diskuze a filmové projekce. „V současné době jednáme o programu například s Člověkem v tísni či s iniciativou Paměť národa,“ doplňuje ještě Kačerová.

Přestože Univerzita Palackého pořádá v současné podobě Majáles po osmé, historie Majálesu a to i tady v Olomouci je daleko bohatší. Původ má až ve starověkém Římě, kdy byl první květnový den zasvěcen bohyni jara a plodnosti Maie. V dnešní době je ale spíše spojován se studenstvem. „Studenti dříve nějaké speciální zvyky neměli, snad jen řehořské obchůzky, kdy si mohli něco málo přivydělat. Majálesové snahy jako studentské oslavy jara se začínají nejvíce rozvíjet v 19. století,“ uvádí dřívější ředitelka Vlastivědného muzea Miloslava Hošková na stránkách Majálesu. „Volba krále majálesu má podle mě vztah k lidové tradici, kdy si mládež volila svého stárka, který v tomto období chasu dirigoval a přebíral jisté pomyslné pravomoci. Co se týče masek, tak s maskou na tváři se každá legrace dělá lépe,“ dodává.

 „Jestli se do roku 1948 konaly nějaké takové oslavy, o tom nemáme zprávy,“ informuje na stránkách Majálesu pro změnu ředitel univerzitního archivu Pavel Urbášek, „po roce 1948 se ale majálesy objevily vždy, když se nějak zachvěl režim.“ Konaly se mezi lety 1965 a 1968, na dlouhou dobu posledním korunovaným králem byl Josef Škvorecký. Po Pražském jaru nahradily majálesy prvomájové průvody a studenti si mohli další uspořádat až po převratu v roce 1990, jehož králem se stal Václav Klaus. Pak ale tradice začala postupně opadat a k jejímu obnovení došlo až v roce 2010, kdy byla studentská slavnost na začátku května opět obnovena. Prvním králem nové éry se stal fotograf Jindřich Štreit.

O tradici Majálesu v Olomouci tedy není pochyb, takže pokud ji i vy chcete napomoci a toužíte zavzpomínat na společnou československou historii či jen hledáte, kde si během zkouškového oddechnout, možná je tohle ta pravá akce pro vás.

 

Foto: Archiv Olomouckého majálesu UP