Vyhledávání

ROZHOVOR: Zenový bašavel v Olomouci s Circus Brothers

Kapela Circus Brothers – balkánská disco energie, která vám zaručeně rozproudí krev v žilách. Čeští kluci s balkánským srdcem, při jejichž bašavelu nezůstane jedna noha klidná. O propojení hudby a divadla, Balkánu a folku a o dechovce, která má ambice spojovat – o tom všem jsem si povídala s hercem, loutkářem, hudebníkem a frontmanem kapely Circus Brothers Eliášem Jeřábkem, který založil i svůj vlastní folkový projekt s názvem Elias and The Shepherds.


Kdo jste a jakou hudbu děláte?

Jsme hudební kapela Circus Brothers. V tuto chvíli je nás v kapele šest kluků. Hrajeme žánr, který jsme nazvali disco-balkan. Vychází z tradiční balkánské dechovky, s kterou se běžný člověk mohl setkat například ve filmu Underground Emira Kusturici. Skrze tyto filmy se hudba dostala více na západ i ve spolupráci s Goranem Bregovićem. V Německu se začala dechovka míchat například s elektronikou. V tomhle směru jsme se inspirovali a děláme to podobně.

Proč právě disco-balkan? Kdy ses s touto hudbou setkal poprvé a čím si tě podmanila?

Největší vlivy přišly z dechové sekce naší kapely, což je Jakub Mašek a Martin Zavoďan. Česká dechovka je v dnešních dnech, dá se říct, mrtvá. Tohle je způsob, jak ji posunout někam dál a znovu přivést k životu. Kdybych měl mluvit o sobě, mě oslovila hudba z filmu Underground, když mi bylo zhruba sedmnáct, a uchvátila mě především energie, která v té hudbě je. Další setkání s touto hudbou bylo na DAMU, kde studuju. Působil zde slovinsko-český loutkář Matija Solce, který má kapelu Fekete Seretlek. Ta vychází z různých lidovek většinou východních zemí. Tohle setkání mě ve vztahu k balkánské hudbě také ovlivnilo.

Dne 12. 3. 2019 jste roztančili celý Jazz Tibet Club. Jaký zážitek z Olomouce máte? Hráli jste tady už někdy v minulosti?

Za nás to bylo super! Byl to první koncert po tříměsíční pauze zimního spánku. Nečekali jsme, že přijde tolik lidí a že to bude taková párty. Z důvodu nemoci nám chyběl klarinetista, ale zvládli jsme to. Lidi byli super a bylo to boží! V Olomouci jsme hráli na minulém ročníku Majálesu.

Minulý rok jste vydali svou první desku pod značkou Circus Brothers, proč právě název #VJERŽIM?

Při zrodu kapely Circus Brothers byly tahanice s bývalým zpěvákem kapely Circus Problem, ze které naše současná kapela vzešla. Tohle období už je daleko za námi. Chtěli jsme, aby deska byla pozitivní. Zvolili jsme název #VJERŽIM, protože jsme věřili, že to dáme a že to bude fungovat. A proč to není „věřím“, ale „vjeržim“? Chtěli jsme tam zkrátka dát trošku toho východu, takže je to s východním dialektem a je to takový interní fórek.

Vyšel i stejnojmenný track s vaším prvním klipem. Přiblížil bys mi více jeho vznik a motivy, které vás inspirovali k ději?

Nápad na tu písničku přinesli dechaři v kapele. K jejich hudebnímu podkladu jsme stvořili text. Chtěli jsme, aby to byla pozitivní písnička, možná trochu žánrově dál než ostatní věci. Experimentujeme zde s hranicemi žánru, které by se podle mě měly překračovat. V klipu se odehrává láska mezi dvěma důchodci. Je to odkaz na to, že naše hudba je stále určitým způsobem dechovka, kterou v dnešní době poslouchají spíše starší generace. My jsme multigenerační kapela, ve smyslu toho, že na nás chodí všichni. Malé děti, důchodci, puberťáci. Na našem koncertu i starý člověk může omládnout a mladý zestárnout. Pro teenagery, kteří by mohli opovrhovat dechovkou, je to forma, která je pro ně stravitelná.

Kdo je autorem vašich textů? Odkud přichází inspirace k jejich psaní?

Většinu, ale ne všechny texty, píšu já. K písničce Sukničkář napsal text i hudbu náš bubeník. Inspirací je sám život, alespoň já to tak mám. Většinou píšu text, až když se narodí hudba. Hudba ve mně vyvolá nějakou emoci. Snažím se do toho promítnout svůj současný pohled na svět, na téma, které ve mně v tu chvíli rezonuje. Inspirace může přijít kdykoliv, jakkoliv. Písnička I just feel vznikla, když jsem hrál jednou v Irsku na ulici a procházela kolem mě krásná holka bez bot, a najednou to přišlo.

Stane se ti někdy, že přijdeš na stage a máš pocit, že diváci mají více energie než ty, přitom ji očekávají oni od tebe? Co tě nakopne na vystoupení?

Určitě se to párkrát stalo. V létě to bývá náročné, když je festivalová sezóna a těch koncertů je hodně. Když nastane taková situace, tak se s klukama snažíme si tu energii navodit hlavně mezi sebou. Lidi na to reagují a energie začne cirkulovat.  

Vím, že se věnuješ i divadlu, které studuješ na pražské DAMU. Jak ses dostal do kapely Circus Brothers?

Do kapely jsem se dostal tak, že jsem byl pozván na konkurz. Začalo to tím, že můj kamarád houslista slavil narozeniny. Hráli jsme spolu a zpívali. Byla tam kamarádka manažera Circus Brothers, se kterým jsme se sešli na pivo a zjistili, že si rozumíme. Poté jsem přišel na konkurz, na kterém mě vybrali. Já studuju na Katedře alternativního a loutkového divadla, kde je propojení hudby a divadla velice úzké. Potřebuju v životě hudbu i divadlo a potřebuju to mít v nějaké rovnováze, aby mě to stále bavilo. Od hudby utíkám k divadlu a od divadla utíkám k hudbě. Takhle je to pro mě vyvážené.

Elias and The Shepherds – pověz nám, co se pod tímto názvem skrývá.

Je to můj hudební projekt, ve kterém jdu více do sebe, více do hloubky. Jsou to folkové písničky inspirované irskou hudbou, která má s balkánskou hudbou při hlubším zaposlouchání se spoustu podobných rysů. Potřeboval jsem něco, kde se budu moct víc duševně vyventilovat. V tuto chvíli jsme čtyři – kytara, housle, kontrabas a bicí.

Máš/máte nějaký svůj rituál před vystoupením?

Ale vlastně jo. S klukama si dáváme společně panáka. A Kuba Málek se převléká do teplákovky.

Co plánujete v nejbližších měsících a kde vás můžeme vidět?

V nejbližších měsících máme naplánovanou tour po českých klubech. Čeká nás festival v Holandsku. V létě se mimo české festivaly těšíme i na pětidenní minitour po Velké Británii.

 

Přijít se přesvědčit na vlastní kůži, že dechovka stále žije a ožívá, stojí za to. Chuť zpívat a protančit boty až do ranních hodin je na koncertech kapely Circus Brothers vysoce nakažlivá. V nejbližších měsících můžete plout na vlnách balkánských rytmů na jarní tour kapely.

12.4. ZLÍN – BAMBOO CLUB
13.4. OSTRAVA – MARLEY CLUB
19.4. HOLANDSKO – PAASPOP FESTIVAL
26.4. BRNO – ELEVEN CLUB
27.4. DOLNÍ ÚJEZD U LITOMYŠLE
2.5. HRADEC KRÁLOVÉ – AC KLUB
17.5. PLZEŇ – BUENA VISTA CLUB
18.5. ROZTOKY – FESTIVAL ZÁMEČEK
24.5. STŘÍBRNÁ SKALICE – NA MARJÁNCE
25.5. CVIKOV – SLAVNOSTI PIVOVARU
25.5. PRAHA – MEZI PLOTY
31.5. AŠ – DEN PRO RODINU 

 

Foto: Circus Brothers
 

Monika Brablecová

Jsem Mon a jsem ve smíru vesmíru. Plynu. Hořím vášní pro kresbu, poezii, architekturu a kávu.