Vyhledávání

ROZHOVOR: Přijďte si užít nizozemsko-vlámské odpoledne!

Pokud nevíte, jak si zpříjemnit víkendové odpoledne, přinášíme vám s Helenou v krabici skvělý tip. Již v sobotu 27. dubna se v prostorách knihovny Zbrojnice uskuteční malý nizozemsko-vlámský festival. Jeho prostřednictvím si připomeneme 500 let od narození zakladatele partnerského města Veenendaalu Gilberta van Schoonbeke. Vyzpovídali jsme studentku nizozemštiny Barboru Hejduškovou, která společně s Monikou Dolanskou toto příjemné kulturní zpestření organizuje. 


Organizátorka festivalu Barbora Hejdušková

Na vaší facebookové události jsem se dočetla, že po absolvování stáže v Nizozemsku vznikl nápad uspořádat tento festival. O jakou stáž se jednalo?

Naše katedra nabízí stáže pro absolventy druhého ročníku bakalářského studia, ale mohou se samozřejmě hlásit i zájemci z jiných ročníků. Jedna z možností je vyjet do Veenendaalu. Monika pracovala v ranní knihovně, kde organizovala malé kulturní odpoledne, ale bylo to něco zcela jiného, než proběhne tady. Já jsem pracovala v organizaci, a ta organizuje festival, který ve Veenendaalu i v Antverpách trvá po celý rok. Nakonec to dopadlo tak, že jsem o Gilbertovi psala bakalářskou práci. Díky spolupráci s lidmi z organizace vznikl nápad, že by něco takového mohlo být také v Olomouci. Monika, která je nadšená ze všeho, co se týká nizozemštiny, byla hned pro a pustily jsme se do toho společně.

Čím je město Veenendaal zajímavé a typické?

V současné době vypadá jako nové město, je totiž hodně zrekonstruované. Místní se snaží, aby dosáhli statutu města, protože jde pořád o „en gemeente“ což by odpovídalo spíše naší větší obci. Přece jenom má Veenendaal 30 tisíc obyvatel, ale hustota osídlení je v Nizozemsku jiná než u nás. Každopádně tam pořádají různé kulturní akce. Lze vidět, že správa města opravdu funguje, z historie je toho důkazem například těžba rašeliny. Ta začala mnohem později než v jiných částech v Nizozemsku, protože to byla oblast, o kterou se strašně dlouhou dobu vedly boje. Z toho důvodu se těžilo poprvé až v první polovině 16. století, skutečná větší těžba pak probíhala v druhé polovině 16. století. Hodně se o to zasloužil Gilbert van Schoonbeke, který nechal vybudovat i širší kanál, který propojil Veenendaal s Antverpami, protože byl sám Antverpan. 

Podle čeho jste zvažovaly program festivalu, mezi nímž je i olomoucká a veenendaalská kapela?

Kapela Escalate už v Olomouci párkrát byla. Pochází přímo z Veenendaalu, takže jsme je oslovily, jestli nechtějí přijet znovu. Hrají velmi dobře většinou převzaté písničky. Potom jsme hledaly olomouckou skupinu, protože chceme i trochu propagovat partnerství měst. Spousta místních lidí ani netuší, že má Olomouc partnerské město v Nizozemsku. Našly jsme tedy Literu, já osobně mám jejich hudbu moc ráda. Anička Lukášová zpívá krásně a zároveň hrají své vlastní písničky.

Anna Lukášová a Litera, zdroj fotografií: oficiální stránky Litery

Město vás tím pádem podporuje?

Podporuje, máme to samozřejmě i na letáčcích. Celý festival je pod záštitou města, konkrétně jde o pana Pavla Hekela. 

Improvizační seskupení Olivy, které na festivalu vystoupí, jste našly také díky osobní zkušenosti?

To zařizovala Monika, protože se s jedním z nich zná. Právě v Antverpách je improvizační divadlo poněkud rozšířenější než u nás. Členové antverpské skupiny Swaajp přijedou do Olomouce a budou improvizovat společně s Olivami v angličtině, zbytek festivalu je však samozřejmě v češtině. 

Improvizační divadelní seskupení Swaajp, zdroj fotografie: oficiální stránky Swaajp

Řekneš nám něco o minikurzu nizozemštiny?

Bude probíhat na stánku katedry zhruba půl hodiny a povede ho Monika, která je v současné době na Erasmu v Utrechtu. Kromě něj ještě máme připravené hry, kvízy a i možnost se zúčastnit tzv. speak datingu. Povede ho jeden z našich nizozemských kantorů, který ale mluví i česky. Naučí zájemce základní fráze, například jak si objednat pivo, což je příhodné, když se speak dating bude nacházet vedle stánku s pivem. 

Proč jste se rozhodly spojit festival zrovna s degustací piv?

Protože je to nizozemsko-belgický festival a Belgie je hodně známá svým dobrým pivem. Jejich pivo je teda o dost silnější než to české, proto se také prodává po třetinkách. Pořádáme řízenou degustaci piv ve studentském klubu, na to je však potřeba si koupit lístky, které stojí 150 korun. Trvá třičtvrtě hodiny a jedná se dohromady o dvě sekce. V první jsou česká piva belgického a nizozemského typu, ve druhé přímo belgická a nizozemská piva.

Chcete v dalším roce pokračovat v organizaci?

Příští rok určitě ne, musel by se najít někdo jiný, protože odjíždím na Erasmus do Utrechtu a Monika zde zřejmě také nebude. Musely bychom všechno zařizovat ze zahraničí. Už tak stačí, že je Monika v Utrechtu a jsem tady aspoň já. Ráda však předám zkušenosti někomu dalšímu.

Helena v krabici vám festival vřele doporučuje, proto neváhejte a rozhodně se přijďte podívat do Zbrojnice! Program začíná od 12 hodin a potrvá do 6. hodiny večerní. Další bližší informace k samotnému festivalu a degustaci piv naleznete prostřednictvím těchto odkazů:

Odkaz na oficiální facebookovou událost naleznete zde.
Odkaz na řízenou degustaci piva naleznete zde.

Simona Šustková

Směj se mým historkám, pij se mnou pivo, neraň mé ego a přetrp mé žvásty o astrologii. Získáš skvělou narcistickou kamarádku s bláznivými nápady a občasnými blond chvilkami.