Vyhledávání

Retro byt s buldočkem v základní výbavě

Tentokrát jsme v rámci našeho seriálu o studentském bydlení přijali pozvání na privát. Námi navštívený byt je kousek od vlakového nádraží a do centra se z něj dá v pohodě dojít pěšky. Nově zrekonstruovaný panelák budí z ulice dobrý dojem, ale po otevření vchodových dveří můžete zažít menší šok.

Výtah totiž vypadá velmi děsivě, jedná se o starý „klecový“ typ. Nepůsobí moc bezpečně a důvěryhodně, ale zdání možná klame, protože se s námi (prozatím) nezřítil. Každopádně jsme se jízdou v něm vyděsili natolik, že jsme posléze zjistili, že na našich fotkách bohužel chybí.

Privát, který jsme navštívili, se nachází až v šestém patře. Za dveřmi nás přivítala Molly, štěně francouzského buldočka. Po celou dobu návštěvy se snažila být dobrou průvodkyní. V praxi to ale vypadalo tak, že se spíše motala pod nohy a často i pod foťák.

O bytu by se dalo říct, že je to klasika 3+1 s umakartovým jádrem, ale jedná se o místo, kde se tak trochu zastavil čas. Retro a zase retro, krom toho poměrně výstřední doplňky a zlepšováky. Většinu z nich si budete moci prohlédnout na fotkách níže. „Obrovskou výhodou je, že je tento byt poměrně starý, proto máme volnou ruku ohledně úprav. Nemusíme se bát, že bychom cokoliv zničili,“ říká Ema, která v bytě bydlí už tři roky. Nyní toto retro bydlení finančně přijde (v závislosti na tom, kolik tu právě bydlí lidí) od 2 200,- až do 2 800,- i s energiemi a internetem.

Hned na začátku naše kroky vedly do kuchyně, která je spojená s jídelnou.

Na skříňkách v kuchyni objevujeme pozůstatky nálepek z doby, kdy zde bydleli původní nájemníci – rodina s dětmi.

Stěnu naproti kuchyňské linky zdobí tyto umělecké fotografie.

Ema prozradila, že předtím, než se sem nastěhovala, byl byt poměrně nevybavený. „Hlavně tu před námi bydlela partička kluků a poměrně to tu zdemolovali. Z vybavení tu nezbylo téměř nic – jen postele a příšerné peřiňáky. Postupně jsme ho ale dovybavili a přidali něco vlastního, ale zároveň zachovali jeho atmosféru a ráz.“

Naše hostitelka Ema má pokoj sama pro sebe a v něm velkou chloubu, přímo umělecké dílo od své kamarádky.

Emin pokojík je nejmenší, ale jako jediný má průlez na balkon. „Líbí se mi výhled na klidnější část Olomouce, okna jsou na jih, a proto je pokoj po ránu velmi vyhřátý,“ říká.

Během tří let, co v zde Ema bydlí, se tu vystřídalo několik podnájemníků. I ona uvažuje, že by byt vyměnila v příštím akademickém roce za jiný: „Přece jenom tu bydlím už delší dobu a změna je život. Teď pokukuji po jiných nabídkách, opravdu vážně přemýšlím o přestěhování

Ema nás provedla i po zbylých dvou obytných pokojích. Jeden z těch prostornější patří již pracujícímu klukovi, ve druhém bydlí dvě studentky a právě jejich teritorium se stalo terčem našeho fotoaparátu. Kamča studuje japanologii s aplikovanou ekonomií a Káťa biologii.

Zde můžete vidět Kátiny učební pomůcky vylepené kolem postele, aby měla probíranou látku co nejvíce na očích.

Růžový radiátor je zde dominantou. Sám o sobě působí skoro nevkusně, ale do interiéru dobře zapadá.

V celém bytě je bohužel vše velmi slyšet. Proto se musí všichni hodně tišit, obzvláště po desáté hodině večer. Co je ale naopak velkou výhodou tohoto privátu? Především vlastní kuchyň a pračka, což například koleje nabídnout nemohou. Zrovna tak ani možnost ubytovat nějakého čtyřnohého přítele.

Molly, která bydlí v pokoji Emy, nám ukázala svůj koutek, má dokonce vlastní křeslo.

Jak vylepšit umakartovou klasiku? Růžové tapety jsou určitě zajímavým řešením.