Vyhledávání

REPORTÁŽ: Začátky velkého provokatéra – Pedro Almodóvar v osmdesátkách

Během Týdne humanitních věd bylo pro dychtivé studenty, zvídavé profesory, ale i pro širokou veřejnost připraveno mnoho zajímavých přednášek, podnětných seminářů, workshopů a dalších nápaditých akcí. V úterý 13. a ve středu 14. listopadu bylo na Filozofické fakultě (Křižkovského 10) možné navštívit přednášky pod názvem Pedro Almodóvar v proměnách času

Pedro Almodóvar (69) – španělský režisér a scénárista. V roce 1999 získal Oskara za film Vše o mé matce (nejlepší neanglicky mluvený film). Druhého Oskara získal za scénář k vlastnímu filmu Mluv s ní.

 

Obě přednášky, vedené Mgr. Fabiolou Cervera Garcés, byly ve španělštině a následovány filmy v tomtéž jazyce. To by však nemělo nikoho odradit, protože se nemluvilo dlouho a po začátku projekce se na plátně objevily české titulky. Ke své smůle jsem však mohla zavítat pouze na úterní událost, kdy mě z počátku trochu zklamala žalostně nízká účast. Nakonec se tím však vytvořila příjemná atmosféra, díky níž jsem na konci odcházela odpočatá, veselá a samozřejmě se spoustou nových znalostí. 

Hned po příchodu hlavní organizátorky jsme zhltli pár videí, která skvěle ilustrovala dobu, během níž Almodóvar debutoval, tedy osmdesátá léta. Myslím, že jejich obsah mohu shrnout větou přednášející: „Estes aňos eran muy extraňos. – Tato léta byla skutečně zvláštní.“ Toto tvrzení pak také více než dobře demostroval Almodóvarův výtvor: „Entre tiniebla.“ Komu by přeci nepřipadalo šílené, když se na plátně objeví jeptiška šňupající heroin, druhá ujíždějící na LSD a další doprovázená tygrem místo domácího mazlíčka. Více však už neprozradím. Film totiž vřele doporučuji každému, kdo má rád vše, co se vymyká běžné logice. Dle mého názoru budou i další jeho filmy stejně šokující.

 

FOTO: Pedro Almodóvar weebly, Flickr

 

Magda Malá

Jsem studentkou prvního ročníku české a španělské filologie. Nedokázala bych žít bez kofeinu a dobré literatury.