Vyhledávání

REPORTÁŽ: Tarja Turunen rozezněla vánoční Olomouc

Finská zpěvačka a bývalá členka skupiny Nightwish Tarja Turunen opět zavítala do Olomouce. V úterý jedenáctého prosince vystoupila společně s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem Stojanova gymnázia Velehrad na Výstavišti Flóra a tím zahájila svou letošní vánoční tour – Concerts for a Dark Christmas 2018. A vánočně se naladit přišla i Helena v krabici.

Tarju Turunen zná většina lidí především díky jejímu působení ve finské skupině Nightwish v letech 1996–2005. Jedenačtyřicetiletou zpěvačku proslavil její čistý sopránový hlas, jenž se stal symbolem symfonického metalu. Každému, kdo uslyší její zpěv, naskočí husí kůže, která nezmizí až do posledního tónu.

V roce 2017 navštívila Tarja Olomouc v rámci vánoční tour. O rok později ji máme v našem univerzitním městě znovu, a to jedenáctého prosince v doprovodu Moravské filharmonie Olomouc a pěveckého sboru Stojanova gymnázia Velehrad. Se spolužačkou Anetou a Helenou v krabici jsem se proto vydala vstříc neopakovatelnému zážitku.

„Dobrý večer, Olomouc. Jsem šťastná, že jste tady,“ vítá v češtině Tarja vyprodaný olomoucký sál. Diváci tleskají a zpěvačka dodává, dále již v angličtině, proč toto vánoční turné pořádá – Vánoce nejsou pro všechny šťastným obdobím, a proto je koncert určen všem, kteří potřebují vykouzlit úsměv na tváři. Následně zaznívají první tóny úvodní písně a všem se zatajuje dech.

První půl hodina koncertu se nese v duchu známých vánočních písní v angličtině a finštině. Tarja zpívá vánoční koledu Silent Night, dvě finské koledy jako připomínku své rodné země, vánoční píseň Walking in the Air z animovaného filmu The Snowman z roku 1978 a několik dalších. K poslední zmíněné zpěvačka dodává, že je to pro ni jedna z klasických vánočních písní a že její dcera ji má velmi ráda.

Během krátké patnáctiminutové přestávky s Anetou bedlivě posloucháme první reakce na Tarjino vystoupení. Všechna hodnocení jsou veskrze pozitivní a my začínáme také diskutovat a sdělovat si své postřehy. Obě jsme prozatím nadšené.

Po přestávce Tarja opět přichází na pódium a začíná téměř hodinový koncert, během kterého zazní celé album From Spirits and Ghosts (2017). Prvotní obavy, že písně budou naživo znít zcela odlišně než na zmiňovaném albu, nás ovšem rychle opouštějí a s Anetou jsme obě v naprostém úžasu. Koncertním sálem se rozléhají tóny nejen anglických, ale i německých, latinských a makaronských písní. Vše je dokresleno světelnými efekty, které celé scéně přidávají na velkoleposti. Největší show a tajení dechu přichází při německé koledě O Tannenbaum, kdy má olomoucká filharmonie prostor ukázat, co všechno dokáže.

Na samotném závěru koncertu zaznívají písně Feliz Navidad a We Wish You a Merry Christmas, v nichž nám Tarja z celého srdce přeje veselé Vánoce a poklidné prožití vánočních svátků. Sál zaplavuje bouřlivý potlesk, lidé vstávají ze svých míst a vzdávají hold zpěvačce obdařené tak úchvatným hlasem.

Výstaviště Flóra opouštíme v naprostém nadšení. Obě jsme si vědomy toho, že jsme právě prožily jeden z večerů, na které do smrti nezapomeneme. „Bylo to úžasný,“ říká Aneta a já nemohu než nesouhlasit.

Jediné, co bychom koncertu vytknuly, je strohost ve výzdobě. Osobně jsem očekávala vánoční výzdobu, která by podpořila atmosféru blížících se svátků. Aneta následně podotkla, že doprovodná světelná show vánoční období rovněž nepřipomínala, raději by místo všemožných barev – počínaje růžovou a konče žlutou – uvítala jen modrá, bílá a červená světla. Celkový dojem z koncertu nám to ale nepokazilo.

V rámci turné Concerts for a Dark Christmas 2018 Tarja během dalších dní navštívila také Zlín, Znojmo a Ostravu. Teď zbývá jen doufat, že nás svou návštěvou poctí i rok nadcházející.

 

FOTO: Nikola Sedmáková

Nikola Sedmáková

Studentka třetího ročníku editorství. Editorka na webu od září 2017 a redaktorka od listopadu 2018. Neumíš-li správně psát uvozovky – konverzace pouze na vlastní nebezpečí.