Vyhledávání

REPORTÁŽ: Poetoterapie v akci

Pokud jste příznivci poezie nebo ještě lépe poetoterapie, určitě jste si nemohli nechat ujít 13. listopad 2018. Právě v tento den se v Divadle na cucky konal již 5. ročník tradičního večera poetických sprosťáků spojený se křtem již 3. sbírky poezie nesoucí velmi poetický název Okokokot. Celý večer byl pojat v lehkém vtipu doprovázený vystoupením kapely Střemkoš.


        

Do divadla jsme přišli deset minut před začátkem, ale už jsme si málem nesedli. Naštěstí bylo divadlo dobře vybaveno a dopředu přidalo několik polštářů a bobků na sezení. Sál byl zcela zaplněn všemi různými věkovými kategoriemi. Po prvotních peripetiích se světla ztlumila a na scénu přišel Luboš „Šaman“ Holzer. Ten si pro nás připravil speciální uvítání formou zpěvu a hry na didgeridoo a gong. Po tomto velmi specifickém uvítání si vzal hlavní slovo profesor Valenta, který představil poetické sprosťáky a samotnou knihu.

Uskupení poetických sprosťáků vzniklo jako odpověď na každoroční narůstající depresi, kdy jeden ze sprosťáků přišel na to, že se deprese může lehce zbavit. A to dokonce i zábavným způsobem, tedy psaním básní. Ovšem ne jen tak ledajakých, ale básní přisprostlých a vulgárních, protože, jak nám na začátku večera bylo oznámeno, „takové básničky nepíšou jen pubeťáci, ale i vyzrálí poetisti“. Poetičtí sprosťáci jsou uskupení přátel, kteří se společně obohacují svou vulgární poetoterapií. A protože se rozhodli, že si takový poklad nemohu nechat jen pro sebe, můžeme najít v dnešní době už tři jejich vydané sbírky.

Po krátkém představení následovaly vstupy jednotlivých autorů, kdy každý z nich přečetl pár svých vybraných básní. Výjimkou byl Jiří Hastík, který jako jediný přispěl do sbírky povídkou. Celý večer byl protknut alternativní folk-rockovou skupinou Střemkoš, která dle svých slov není kapelou vulgární, ale kapelou pro potěchu.

Když se večer nachýlil ke konci, přišlo na řadu slavnostní pokřtění knihy. Všichni autoři, jmenovitě Milan a Josef Valenta, Jiří Hastík, Ruda B. Beran, Mirek Tomáš Deml, Luboš Š. Holzer, Michal Růžička a Pavel Svoboda, se sešli na „scéně“, aby symbolicky polili sbírku šampaňským. Následoval obrovský potlesk, který Milan Valenta zakončil slovy na rozloučenou: „Na dobrou noc vám povím jednu báseň. Jmenuje se Ujebávavka pro Fráňu Šrámka,“ zde se dramaticky odmlčel a pokračoval: „Nažrat se, ožrat se, zapíchat, spát. Života bído, přec tě mám rád! Dobrou noc.“

Jak můžete vidět, celý večer proběhl v odlehčené atmosféře a byl protknut všudypřítomným vtipem. Velmi tomu pomohl prostor Divadla na cucky, kde se hranice mezi jevištěm a hledištěm lehce stírají. Diváci z divadla odcházeli ve velmi dobré náladě, obohaceni o zážitek z kvalitní poezie, s cílem zakončit hezky započatý večer v nějaké hospůdce.

Na další ročník neváhejte přijít, určitě se tam potkáte i s Helenou.

 

Foto: Nikola Havránková

 

Nikola Havránková

Nová studentka dramaterapie a zároveň budoucí učitelka českého jazyka, která je ve volném čase zapálenou dobrovolnicí, milovnicí aperolu, knih a surikat.