Vyhledávání

REPORTÁŽ: Helena zahodila šipky a vzala do ruky sekeru

Už vás omrzel bowling, laser game a jiné klasiky? Hledáte způsob, jak upustit páru? Našli jsme pro vás ideální řešení. Přímo v srdci Olomouce se nachází místo zvané Bulzajz, kde si můžete vyzkoušet netradiční sportovní disciplínu – házení sekerou na terč.

Odbíjí šestá hodina večerní a společně s dalšími odvážlivci scházíme po schodech do sklepních prostor pod večerkou Klárka na Dolním náměstí. Již ode dveří nás s úsměvem vítá hlavní axpert (ano, čtete správně) Vlastimil Efraim, který je zároveň i zakladatelem Bulzajz. Nejprve si jdeme vše obhlédnout a ptáme se, co stojí za vznikem tohoto místa. „S házením sekerou na terč jsem se seznámil v zahraničí a za těch 5 let se to stalo docela globálním sportem. Jenom prostě tady v Česku jsme sto let za opicema, tak jsem to chtěl přinést i sem,odpovídá Efraim.

Celý sklepní prostor působí minimalistickým dojmem. Zdi jsou originálně vyzdobeny topůrky, včetně ulomených kusů, které společně s podpisy tvoří Wall of Shame. Hlavní místnosti pak dominují tři barové stoly. Součástí Bulzajz je totiž i Pseudobar, kde si k občerstvení mimo jiné můžete vybrat z pestré nabídky pivních speciálů nebo nealkoholických nápojů. Neodoláme, a než se chopíme zbraní, bereme do ruky vychlazenou desítku a dvanáctku z Hanáckého pivovaru. K tomu dostáváme hlavu sekery coby otvírák. Pivo vřele doporučujeme.

Asi vás napadne, že tandem alkohol a nabroušená sekera nejsou nejlepší nápad. Pokud se však řídíte heslem všeho s mírou, nemusíte se bát. Přesto se ptám, zda už tady došlo k nějakému zranění. „Tak samozřejmě. Ale naštěstí máme dost lesů, kde se to dá zakopat… (smích). Co se týče oficiálních zranění, tak jsem asi jediný, kdo se u toho může zranit. Jinak to tady zatím všichni úspěšně absolvovali,“ ubezpečuje nás Efraim a dodává: Mívám tady i narozeninové párty desetiletých dětí. Když dodržujete pravidla, je to opravdu pro každou generaci.

Přesouváme se k tomu hlavnímu. Pod Stěnou hanby stojí europaleta, která je doslova obsypána ocelí. Arzenál tvoří klasické sekery, nože, tomahawk, mačeta, sekáček nebo i šroubovák. Nejprve si vybereme klasickou sekeru a jdeme se postavit před terč. Dlouhá instruktáž? Netřeba. „Takhle to chytněte, uvolněte zápěstí a hoďte,“ vysvětluje zkušený vrhač. „Není to o síle.A má pravdu. I když se chlapům, na rozdíl od jemného pohlaví, podaří zásah hned na poprvé, dámy se rychle zlepšují a po chvíli už trefují terč s přehledem. To mě přivádí k otázce, kdo tohle místo nejčastěji navštěvuje. Studenti? Nebo snad rodiny s dětmi? Efraim se zasměje: „Je to paradox. Říká se tomu chlapský sport, ale chodí mi sem dvě třetiny ženských. A pokud ženská nedojde s chlapem, tak ten chlap tu skoro ani nepřijde. Navíc mi sem moc nechodí ani Olomoučáci. Často sem jezdí někdo z Prahy nebo z Brna.

Po krátké rozcvičce si jdeme konečně zasoutěžit. První hra, která nás čeká, se nazývá Lumber Jack. Soutěžící má za úkol naházet 21 bodů dřív než protivník a zároveň nesmí stanovený počet bodů přehodit. Střed terče má hodnotu 5 bodů a každý další kruh od středu k vnějšímu o bod méně. Jestliže po zásahu sekera z terče vypadne, hod má hodnotu nula. Pokud zasáhnete více bodových částí terče, počítá se nejvyšší zasažená hodnota. Poté následuje druhá hra, což je klasická postupka – kdo jako první zasáhne všechny hodnoty 1 až 5, vyhrává. Her na body je samozřejmě daleko víc. Variantu Lumber Jack však doporučujeme vám všem, kteří se potýkáte s problémem zasáhnout terč. Většinou to dopadne tak, že soupeři požadovaný počet bodů přehodí a vy se stanete vítězem. Gratulujeme!

Jestliže vás sekery omrzí, běžte vyzkoušet i jiné hračky. Přeci jen, s čínskou hvězdicí si v parku asi moc často neházíte (pokud neholdujete extrémní formě frisbee) a vidět létat vzduchem sekáček na maso, to se taky povede jen málokomu. A co až vyzkoušíte všechny zbraně? Domů ještě nemusíte. Kupte si další pivko a zahrajte si hřebíkovanou nebo společenskou hru Bang!.

Nutno říct, že házení sekerou je extrémně návyková zábava. Stačí pár podařených zásahů a hned máte chuť vydat se na turnaj, kde to všem natřete! Tohle však s ohledem na vaše ego nedoporučujeme. Místo toho se můžete upsat komunitě členů Bulzajz, která si říká Game of Throws. Za symbolický poplatek vás čeká mnoho výhod, a jakmile trochu potrénujete, máte příležitost zúčastnit se lokálního turnaje. Ale o co tady především jde? Vyzkoušet si něco nového a vybudovat komunitu nadšenců, mezi které budete mít možnost kdykoliv zavítat, pobavit se a upustit trochu páry. Tak nad čím ještě přemýšlíte? Sekery už čekají!

Více informací o této extrémní zábavě v Olomouci najdete ZDE.

 

FOTO: Lukáš Kubala

Lukáš Kubala

Lektor projektu E-Bezpečí, filmový a seriálový nadšenec, amatérský fotograf, dobrodruh a milovník domácí slivovice.