Vyhledávání

REPORTÁŽ: Poznejte řeč svého těla!

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vše o vás prozradí řeč těla? Napadlo vás, že i pouhý úsměv, úšklebek nebo jen delší oční kontakt může odhalit skrytou lež? Pokud se více zajímáte o problematiku neverbální komunikace, čtěte pozorně dále. S Helenou v krabici jsme navštívili workshop dvou studentek psychologie, který nás v mnohém překvapil a obohatil nás o cenné informace.

Organizátorky workshopu Petra Zoubková a Markéta Kostková

Minulý týden jsem poněkud náhodou narazila na plánovanou událost workshopu neverbální komunikace, který se konal v příjemných prostorách čajovny Kratochvíle. Neváhala jsem ani minutu a zaregistrovala nejen sebe, ale i své dva nadšené spolubydlící. Organizace celé události se chopily studentky druhého ročníku psychologie Markéta Kostková a Petra Zoubková. Objasnily nám, že přednášky studentů fungují díky projektu Psychologie baru, který, dle jejich slov, má za hlavní cíl přiblížit psychologická témata široké veřejnosti. Pro obě dívky se zároveň nejednalo o premiéru, na začátku dubna totiž přednášely o sebelásce na konferenci ČASP. „Předchozí workshop sklidil celkem velký úspěch a každý další odvedený nám dává novou zkušenost, která nás učí, jak vytvořit ještě lepší,“ říká Markéta Kostková.

Již od začátku setkání byla ve vzduchu cítit všudypřítomná přátelská atmosféra. Než se organizátorky pustily do výkladu, připravily si pro nás úvodní stmelovací úkol. Ve dvou skupinkách jsme pomocí špejlí, provázku, marshmallow a lepící pásky měli vytvořit co nejdelšího „hada“ pevné stability. Poté přišlo na řadu netradiční seznamování, kdy každý z nás zkoušel představit toho druhého pouze pomocí gestikulace a mimiky. Tyto aktivity nám opravdu pomohly se uvolnit a aklimatizovat ve zcela novém prostředí mezi cizími lidmi. 

Obě dívky přednášely o tématu neverbální komunikace s velkým zaujetím a naprostou profesionalitou. Řekly nám něco o její funkci, faktech i nejrůznějších mýtech, se kterými se běžně setkáváme a jsou považovány za pravdivé. Například že zkřížené ruce vždy znamenají nesouhlas. Samozřejmě je to jeden z možných významů, ne však jediný. Pokud se chceme opřít, zkřížíme ruce. Stejné gesto uděláme i v případě, že pocítíme zimu.

Zároveň jsem já sama za sebe nikdy nevěnovala až tak velkou pozornost mimice, a proto mě překvapilo, když zmínily pozoruhodné tvrzení: „Ve 20 letech máme obličej, s jakým jsme se narodili, naproti tomu v 60 letech máme obličej, který si zasloužíme.“ Záleží jestli se budeme jako zatrpklí pesimisté neustále mračit, nebo se naopak smát na celé kolo. I obličejové svaly mají svou paměť, která si určité naše pravidelné výrazy zapamatuje, a promítnou se pak i v pozdějším věku. Můžeme to hezky vypozorovat na vráskách, pokud se totiž často usmíváme, zůstanou nám vějířky kolem očí. 

Cvičení na udržení očního kontaktu po dobu čtyř minut

Na celém workshopu velice oceňuji, že byl prokládaný vtipnými scénkami ze seriálů a filmů, které nám názorně ukázaly, jak může daná problematika vypadat v praxi. Zároveň se organizátorky snažily o zapojení všech účastníků prostřednictvím nejrůznějších aktivit. S mým spolubydlícím Davidem jsme si vyzkoušeli udržet oční kontakt po dobu čtyř minut, přičemž jsme se snažili nemluvit a jen se soustředit. Překvapivě nám to šlo lehčeji, než jsem si původně myslela. Oči jsou totiž právem označovány jako okno do duše, které na nás prozradí spoustu věcí a zároveň nimi dokážeme mnohé udělat – svádět, vyděsit, porozumět či přivést do rozpaků. Zkrátka a dobře prohlubuje naši vzájemnou intimitu a důvěru. 

Zabývali jsme se rovněž posturikou, kinezikou, gestikou a dalšími částmi neverbální komunikace. Na závěr jsme od děvčat obdrželi materiály k workshopu a samotnou prezentaci, kdybychom si potřebovali cokoliv připomenout. Nejen pro nás, ale i pro ně byla tato zkušenost velmi přínosná.Je to pro nás obě velký krok dopředu, třeba před rokem bych do sebe neřekla, že povedu workshop. Samotná příprava mi hodně dala. Hlavně v tom vidím smysl, že to lidem něco přineslo, dodává Petra Zoubková.

Za sebe musím organizátorkám sklonit velkou poklonu, protože jsem se dozvěděla plno nových věcí, nenudila se a já i mí spolubydlící jsme odcházeli naprosto spokojení. Pokud v příštím semestru budu mít tu možnost, ráda se jejich nových workshopů zúčastním a vám to doporučuji také, všemi deseti!

 

Foto: Sára Poloučková

 

 

Simona Šustková

Směj se mým historkám, pij se mnou pivo, neraň mé ego a přetrp mé žvásty o astrologii. Získáš skvělou narcistickou kamarádku s bláznivými nápady a občasnými blond chvilkami.