Vyhledávání

REPORTÁŽ: Ani Halloweenský odběr krve nové dárce nepřilákal

Stejně jako každý rok, i letos uspořádalo transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Halloweenský odběr krve. Personál přišel do práce vybaven strašidelnými maskami a dárcům tak přichystal nevšední zážitek. I přes snahu uspořádat „sváteční“ odběry však dárců ubývá.

Už při vstupu na oddělení si člověk okamžitě všiml, že je něco jinak. Kromě samotné výzdoby mě do očí okamžitě praštily masky personálu, které byly velmi pestré. Všude pobíhaly zakrvácené sestry, kostlivci a čarodějnice a na mě okamžitě dopadla všudypřítomná pohodová nálada. Oddělení bylo plné návštěvníků (nechyběli ani příslušníci policie), kteří působili uvolněně a vesele – nejspíš díky vědomí, že dělají dobrou věc.

Ale přestože bylo na oddělení plno, je podle referentky náboru dárců krve Lucie Vybíralové dobrovolníků stále méně. Ti stávající stárnou a mladí lidé, kterých by bylo tolik potřeba, buď nemají zájem o dárcovství vůbec, nebo raději darují plazmu na soukromých klinikách. Tam je totiž čeká finanční odměna, které se však transfuzní oddělení státních nemocnic brání. Dárci, kteří nemají motivaci ve finanční odměně, nemají důvod lhát o svém zdravotním stavu, který je v tomto případě zásadní. Ani tematické odběry, jako je nejen halloweenský, ale i velikonoční nebo valentýnský, prý nové tváře nepřilákají. Darovat chodí jen věrná základna.

Nebojte se tedy udělat dobrou věc a navštivte transfuzní oddělení v Olomouci. Jakožto jeden z dárců mohu potvrdit, že hřejivý pocit z dobré věci budete mít vždy, nejen o Halloweenu.

 

Jakub Svačina

Student žurnalistiky. Rád posedím nad dobrou knihou nebo s kamarádama u piva. Nesmějte se mému přízvuku.