Vyhledávání

RECENZE: Dvě tváře tatíčka Masaryka

Přesouváme se zpátky v čase do prosluněného podzimu roku 1928. Uplynulo deset let od vzniku Československa a dva čeští velikáni se společně sešli, aby prodiskutovali vydání nové jubilejní knihy. Co stálo za vznikem slavného díla? A jak spolu vycházeli Čapek s Masarykem? Debutový snímek režiséra Jakuba Červenky nám dává možnost nahlédnout nejen na okolnosti, které k sobě tyto dva muže svedly dohromady, ale dotýká se i daleko osobnějších a citlivějších témat.

Na zámek do Topoľčianek přijíždí Karel Čapek (Jan Budař) za tehdejším prezidentem osvoboditelem Tomášem Garriguem Masarykem (Martin Huba) kvůli dokončení knihy, na níž pracovali několik let. Je na čase poslat ji do světa. Masaryk najednou nečekaně protestuje a nechce Čapkovi vydání povolit. Oba pánové se tak vypravují na procházku přírodou. Povídají si o nejrůznějších tématech, založením republiky začínaje, smyslem života konče. 

Film postrádá jakýsi moment překvapení, neboť kniha byla vydána, a proto je konec sporu lehce předvídatelný. Neznamená to ale, že by neměl co říct. Dozvídáme se spoustu niterných informací a hlubokomyslných pravd, které si v dialozích i monolozích hlavní postavy sdělují, a vyměňují si své pohledy na život a vše, co je s ním spjaté. Jedná se sice o velmi minimalistický počin, s téměř žádnou větší „akcí“ nebo zvratným činitelem, pokud se však nad tím zamyslíme, jde o obohacující divácký zážitek, jelikož vidíme aktéry i z té „lidské“ stránky. Každý z nich má své mouchy, slabosti, neřesti, tajná přání či staré křivdy, které nenásilným způsobem vyplouvají postupně na povrch. Čas od času pozorujeme lehký souboj argumentů, zejména když Čapek objeví Masarykovo slabé místo a dostane se tak na tenký led.

Jako prostředek připomenutí si 100. výročí založení Československa využil režisér této možnosti velice trefně. Při této příležitosti si dokonce připomínáme i 80. výročí úmrtí právě Karla Čapka. Myslím si, že by snímek měl vidět každý. I když za normálních okolností filmy podobného typu nevyhledávám, jsem ráda za možnost jej zhlédnout. Můj celkový dojem umocnily i skvělé herecké výkony již zmíněných herců. 

Pokud byste se i vy chtěli přenést v čase a vychutnat si atmosféru dvacátých let Československa, můžete jej vidět například v Premiere Cinemas v Šantovce. Termíny jeho promítaní můžete zjistit zde.

 

Simona Šustková

Směj se mým historkám, pij se mnou pivo, neraň mé ego a přetrp mé žvásty o astrologii. Získáš skvělou narcistickou kamarádku s bláznivými nápady a občasnými blond chvilkami.